Szkoły Językowe - Całkiem Adekwatny Egzamin dla zaawansowanych – CAE

Szkoły Językowe - Całkiem Adekwatny Egzamin dla zaawansowanych – CAE

FORMULARZ KONTAKTOWY >>

 

uczelnie

Całkiem Adekwatny Egzamin dla zaawansowanych – CAE

Całkiem Adekwatny Egzamin dla zaawansowanych –  CAE

W życiu każdego uczącego się języka obcego przychodzi taki moment, kiedy człowiek myśli sobie – umiem dużo, potrafię nie tylko się dogadać, ale wręcz myśleć w tym języku, dobrze byłoby wykorzystać to w życiu zawodowym... Tylko jak?

W dzisiejszych realiach rynku pracy samo pochwalenie się „świetnie znam angielski!” nie wystarczy – z pewnością zostaniemy zapytani o dokument poświadczający te kompetencje. Jeśli czujesz, że FCE (First Certificate in English) nie jest dla Ciebie wyzwaniem i mierzysz wyżej, zdecyduj się na Certificate in Advanced English, czyli CAE.

Uprawnienia i możliwościEgzamin certyfikatowy CAE przeprowadzany jest, podobnie jak inne egzaminy certyfikacyjne z zakresu General English, przez prestiżowy ośrodek Cambridge ESOL (English for Speakers of Other Languages - angielski dla obcokrajowców) i poświadcza znajomość języka angielskiego na poziomie C1 (czyli Advanced – zaawansowany; jest to 5. poziom w 6-stopniowej skali znajomości języka) według Europejskiego Systemu Opisu Kształcenia Językowego (CEFR - The Common European Framework of Reference for Languages).

Osoba posługująca się językiem na poziomie C1 potrafi zrozumieć szeroki zakres dłuższych i trudnych tekstów łącznie z jego znaczeniami ukrytymi, niewyrażonymi wprost. Wypowiada się spontanicznie i bez trudu odnajduje potrzebne sformułowania. Sprawnie posługuje się językiem nie tylko w sytuacjach towarzyskich, ale też edukacyjnych czy zawodowych.

Certyfikat CAE daje zdecydowanie szersze uprawnienia niż popularny, niższy o jeden poziom w skali CEFR certyfikat FCE. Legitymując się dokumentem potwierdzającym uzyskanie CAE, możemy bez problemu studiować na zagranicznej uczelni, gdzie językiem wykładowym jest język angielski. Co więcej, mamy dużo większe szanse na uzyskanie stanowisk pracy, gdzie znajomość języka jest nieodzowna, na przykład w biznesie czy biotechnologii.

Dokument ten honoruje jako potwierdzenie biegłości językowej szereg znanych międzynarodowych koncernów, jak chociażby Pepsi czy Hewlett-Packard. Ponadto, posiadając certyfikat CAE, możemy nauczać języka angielskiego na poziomie szkoły podstawowej i gimnazjum. Certyfikat ważny jest bezterminowo i nie ma potrzeby odnawiania go co kilka lat.

Kurs przygotowawczy – co i jakChociaż ośrodki egzaminacyjne nie wymagają od kandydatów odbywania specjalnych kursów przedegzaminacyjnych, niewielu jest śmiałków, którzy decydują się na podejście do certyfikatu bez uprzedniego uczęszczania na kurs. CAE to poważny sprawdzian umiejętności, warto więc gruntownie się do niego przygotować.

Długość kursu zależy oczywiście od poziomu naszych umiejętności w momencie rozpoczęcia nauki oraz od jego intensywności – standardowo ocenia się, że rozpoczynając naukę od podstaw potrzebujemy ok. 800h, aby osiągnąć poziom pozwalający na zaliczenie egzaminu na CAE.

Teoretycznie CAE ma sprawdzać umiejętności praktyczne w zakresie posługiwania się językiem angielskim. W praktyce okazuje się jednak, że formuła sprawdzania wiedzy jest bardzo specyficzna i należy ją wyćwiczyć, stąd nawet jeśli wydaje nam się, że po tylu latach styczności z językiem i poczucia płynności w jego użytkowaniu nie potrzebujemy więcej nauki, warto zapisać się na kurs ukierunkowany na egzamin.

Zazwyczaj takie zajęcia trwają ok. 10 miesięcy (rzadziej – tylko jeden semestr) i mają za zadanie przygotować ucznia do letniej bądź zimowej sesji egzaminacyjnej. Są skoncentrowane na ćwiczeniu umiejętności sprawdzanych podczas testów, czyli na rozumieniu tekstu czytanego, pisaniu własnej dłuższej formy, teście leksykalno-gramatycznym, rozumieniu ze słuchu oraz wypowiedziach ustnych.

Jak wygląda egzaminCzas potrzebny do odpowiedniego przygotowania się do egzaminu to sprawa naszych indywidualnych kompetencji, motywacji, intensywności nauki... Wydaje się jednak, że rok to wystarczający okres, aby utrwalić posiadaną wiedzę i zautomatyzować działania potrzebne do rozwiązywania testów proponowanych przez Cambridge ESOL.

ReadingSam egzamin zaś składa się z pięciu części, nazywanych Papers. Na początku czekają nas zadania spod szyldu Reading, czyli rozumienie tekstu czytanego. 34 pytania zajmują łącznie 75 minut, dzieląc się na 4 partie:

1)trzy teksty na ten sam temat i po dwa pytania wielokrotnego wyboru do każdego z nich
2)tekst z lukami do uzupełnienia
3)test wielokrotnego wyboru
4)dopasowywanie odpowiedzi na pytania do fragmentów tekstów

WritingCzęść II – Writing, czyli pisanie – trwa 90 minut. Zdający muszą się zmierzyć z dwoma zadaniami:
1) tekst o objętości 180-220 słów w formie artykułu prasowego, sprawozdania, listu albo oferty
2) dłuższa forma pisemna (artykuły, listy, recenzje, projekty, eseje itd.) o objętości 220-260 słów w formie listu, artykułu, eseju, sprawozdania, recenzji lub opowiadania na jeden z pięciu podanych tematów. Jeden z nich odnosi się co roku do książki z podawanej z kilkumiesięcznym wyprzedzeniem listy nieobowiązkowych lektur.

Use of EnglishZdający najbardziej boją się zawsze części trzeciej egzaminu, czyli Use of English. To zajmujący 60 minut sprawdzian z zastosowania struktur leksykalno-gramatycznych. Zawiera 50 pytań pogrupowanych w 5 części:
1) test wielokrotnego wyboru
2) uzupełnianie brakujących wyrazów
3) słowotwórstwo – tworzenie wyrazów pochodnych
4) uzupełnianie brakujących wyrazów w zdaniu
5) przekształcanie wyrazów.

ListeningNastępnie zdający przystępują do trwającej około 40 minut części IV – Listening. Zadania z rozumienia ze słuchu wyglądają następująco:
1) krótkie fragmenty tekstów
2) uzupełnianie zdań
3) test wielokrotnego wyboru
4) dopasowywanie odpowiedzi na pytania do fragmentów tekstu

Oczywiście, żeby utrudnić zadanie zdającemu, w nagraniach pojawiają się różne rodzaje akcentów. Nie ma się jednak czym martwić – każdy tekst odtwarza się dwukrotnie, zazwyczaj więc bez problemu udaje się rozwiązać wszystkie zadania.

SpeakingNa zakończenie (najczęściej na drugi dzień po zadaniach pisemnych) odbywa się ostatnia, V część egzaminu, czyli zadania ustne. Bierze w niej udział dwóch zdających i dwóch egzaminatorów. Trwa zaledwie 15 minut i obejmuje 4 zadania:
1)przedstawienie się i rozmowa zdających z egzaminatorem
2)dłuższa wypowiedź, omówienie zestawu zdjęć
3)rozmowa zdających ze sobą
4)dyskusja z egzaminatorem na wylosowany temat

Wyniki egzaminu przedstawia się procentowo i przelicza na oficjalne oceny Cambridge ESOL według następującej skali:
Ocena A – 80% i powyżej
Ocena B – 75-79%
Ocena C – 60-74%
Poziom B1 wg CEFR – 45-59%
Ocena negatywna (Fail) – 44% i poniżej

KosztySam egzamin certyfikacyjny CAE kosztuje od kilku lat 560zł i można go zdawać w ośrodkach akredytowanych przez British Council w kilkudziesięciu miastach w Polsce. Natomiast ceny kursów przygotowawczych wahają się w różnych szkołach językowych między 900zł a nawet 2500zł.

Przydatne adresy i numery telefonówPrzedstawicielstwo Cambridge ESOL w Polsce:
University of Cambridge ESOL Examinations,
Biuro w Polsce , 00-815 Warszawa tel. 22 425-98-42

Aktualna lista ośrodków egzaminacyjnych Cambridge ESOL w Polsce znajduje się na stronie internetowej: http://www.cambridgeesol.pl/centres/open/index.php

red.Katarzyna Lipska
Data publikacji: 08.10.2012

Studia kierunki

Uczelnie z akustyką w Poznaniu

Uczelnie z akustyką w Poznaniu

Interesuje Cię akustyka i tematyka związana z szeroko rozumianym dźwiękiem? Masz dobry słuch, a w szkole średniej lubiłeś fizykę? Być może studia na kierunku akustyka będą dla Ciebie interesującą propozycją! Sprawdź już dzisiaj, które uczelnie w Poznaniu kształcą w tym zakresie!

więcej

Uczelnie z MISH w Warszawie

Uczelnie z MISH w Warszawie

Masz szerokie zainteresowania humanistyczne? Trudno Ci się zdecydować na konkretny kierunek studiów? Być może zainteresuje Cię oferta Indywidualne Studiów Międzyobszarowych w obszarach nauk humanistycznych i nauk społecznych, które powszechnie znane są jako MISH? Sprawdź, które uczelnie w Warszawie prowadzą takie studia!

więcej

Uczelnie z kierunkiem dyplomacja europejska we Wrocławiu

Uczelnie z kierunkiem dyplomacja europejska we Wrocławiu

Jeśli interesuje Cię tematyka dyplomacji europejskiej, rozważ podjęcie studiów na kierunku, który jest jej poświęcony. Sprawdź, jak przebiega rekrutacja i które uczelnie we Wrocławiu prowadzą takie studia!

więcej

Napisz Własny komentarz

CAPTCHA Image
Play CAPTCHA Audio
Refresh Image

Nick:

Komentarz:

 

 

Szkoły Językowe - Inne artykuły

FCE, czyli zrób pierwszy angielski krok

FCE, czyli zrób pierwszy angielski krok

W mobilnym świecie bez granic znajomość języków obcych, a przede wszystkim języka angielskiego, to już nie tylko ułatwienie i dodatkowy atut w procesie rekrutacyjnym. To pierwszy, podstawowy warunek, który musi zostać spełniony ...

Język portugalski - DUPLE

Język portugalski - DUPLE

Od kilku lat uczysz się języka portugalskiego? Chcesz pracować lub studiować w Potrugalii? A może w Polsce, ale po portugalsku? DUPLO(Diploma Universitário de Português Língua Estrangeira) jest stworzony dla Ciebie – potwi ...

Język holenderski – PAT

Język holenderski – PAT

Od kilku lat uczysz się intensywnie języka niderlandzkiego? Marzysz o pracy w tym języku? A może o karierze akademickiej w Holandii? Jeśli tak, to z pewnością słyszałeś już kiedyś o certyfikacie PAT. Dowiedz się więcej! ...

Język francuski - TCF ( C1)

Certyfikat TCF (Test de Connaissance du Français ) C1 potwierdza zaawansowaną znajomość języka francuskiego. To szybki i niezawodny sposób

Język włoski - CELI 3

Znasz język włoski na poziomie średniozaawansowanym? Myślisz o certyfikacie CELI 3? I słusznie! Przeczytaj o korzyściach, jakie daje posiadanie

KIERUNKI STUDIÓW - STUDIA I i II STOPNIA

Japonistyka

Japonistyka

Światowa gospodarka ewoluuje, ewoluują w związku z tym lokalne rynki pracy. Być może świadomość obecnych trendów, silnie zauważalnych w ostatnich latach, jest przyczyną olbrzymiego zainteresowania maturzystów kierunkiem niezwykle orientalnym – japonistyką.

więcej

Informacja naukowa i bibliotekoznawstwo

Informacja naukowa i bibliotekoznawstwo

Jeśli myślisz, że absolwenci informacji naukowej i bibliotekoznawstwa mają dwie ...

więcej

Inżynieria biomedyczna

Inżynieria biomedyczna

Inżynieria biomedyczna to siła napędowa współczesnej medycyny. Dziedzina łączy ...

więcej

Dietetyka

Dietetyka

Dietetyka to studia przeznaczone dla osób, którym nie straszna chemia ani biologia ...

więcej

KIERUNKI STUDIÓW - STUDIA PODYPLOMOWE

Bankowość

Bankowość

Rozważasz podjęcie studiów podyplomowych z zakresu bankowości? Jeśli tak, przyda Ci się kompendium wiedzy na ich temat. Dowiedz się, jak zapisać się na studia, ile kosztują, jak przebiegają – przygotowaliśmy odpowiedź w pigułce!

więcej

Zarządzanie oświatą

Zarządzanie oświatą

Studia z zakresu zarządzania oświatą trwają zwykle dwa semestry. W tym czasie zdobyć ...

więcej

Dietetyka

Dietetyka

Zmęczone fast-foodami i wysokokalorycznymi kebabami popijanymi Coca-Colą społeczeństwo ...

więcej

Coaching - trener biznesu

Coaching - trener biznesu

Wraz z dynamicznym rozwojem rynku pracy i znacznymi zmianami, jakie zaszły w jego ...

więcej

POLECAMY UCZELNIE

AKTUALNOŚCI UCZELNIANE

Studiuj Informatykę w WST w Katowicach! - tylko 1300 zł za 1 semestr

Studiuj Informatykę w WST w Katowicach! - tylko 1300 zł za 1 semestr
Dla pierwszych 20 osób, które chcą zapisać się na studia Informatyka w Wyższej Szkole Technicznej w Katowicach przygotowaliśmy specjalną promocję - tylko 1300 zł za pierwszy semestr. Szczegóły w regulaminie "Bądź szybszy zyskaj więcej".

Podyplomowe Studium Public Relations – zapisy tylko do 31 stycznia!

Podyplomowe Studium Public Relations – zapisy tylko do 31 stycznia!
Podyplomowe Studium Public Relations, czyli jedna z największych w Polsce instytucji kształcących specjalistów w zakresie PR, niebawem kończy ostatnią turę rekrutacji na studia. Zapisy trwają do końca stycznia 2016 r. Warto się pośpieszyć!

Informatyk : Trzy kroki do kariery

Informatyk : Trzy kroki do kariery
Komputery i nowoczesne technologie to Twoja pasja? Interesujesz się programowaniem i aplikacjami mobilnymi? Swoją zawodową przyszłość wiążesz z branżą IT? Gratulujemy wyboru!

DOWIEDZ SIĘ WIĘCEJ

Jak uniknąć mobbingu w pracy?

Jak uniknąć mobbingu w pracy?

Jak wielu z nas doświadcza stresu w pracy! Jak często spotykamy s ...

więcej

Studia we Włoszech

Studia we Włoszech

Włochy. To tu zaczęła się historia europejskich uniwersytetów, to t ...

więcej

Język rosyjski – TELC B1

Język rosyjski – TELC B1

Język rosyjski staje się coraz bardziej popularny, a zapotrzebowanie n ...

więcej

Polityka plików "cookie":

Nasz serwis wykorzystuje pliki cookies. Korzystanie z witryny oznacza zgodę na ich zapis lub wykorzystanie.

formularz kontaktowy