Uczelnie facebook Szkoły Językowe - Całkiem Adekwatny Egzamin dla zaawansowanych – CAE

Całkiem Adekwatny Egzamin dla zaawansowanych – CAE

Całkiem Adekwatny Egzamin dla zaawansowanych –  CAE

W życiu każdego uczącego się języka obcego przychodzi taki moment, kiedy człowiek myśli sobie – umiem dużo, potrafię nie tylko się dogadać, ale wręcz myśleć w tym języku, dobrze byłoby wykorzystać to w życiu zawodowym... Tylko jak?

W dzisiejszych realiach rynku pracy samo pochwalenie się „świetnie znam angielski!” nie wystarczy – z pewnością zostaniemy zapytani o dokument poświadczający te kompetencje. Jeśli czujesz, że FCE (First Certificate in English) nie jest dla Ciebie wyzwaniem i mierzysz wyżej, zdecyduj się na Certificate in Advanced English, czyli CAE.

Uprawnienia i możliwościEgzamin certyfikatowy CAE przeprowadzany jest, podobnie jak inne egzaminy certyfikacyjne z zakresu General English, przez prestiżowy ośrodek Cambridge ESOL (English for Speakers of Other Languages - angielski dla obcokrajowców) i poświadcza znajomość języka angielskiego na poziomie C1 (czyli Advanced – zaawansowany; jest to 5. poziom w 6-stopniowej skali znajomości języka) według Europejskiego Systemu Opisu Kształcenia Językowego (CEFR - The Common European Framework of Reference for Languages).

Osoba posługująca się językiem na poziomie C1 potrafi zrozumieć szeroki zakres dłuższych i trudnych tekstów łącznie z jego znaczeniami ukrytymi, niewyrażonymi wprost. Wypowiada się spontanicznie i bez trudu odnajduje potrzebne sformułowania. Sprawnie posługuje się językiem nie tylko w sytuacjach towarzyskich, ale też edukacyjnych czy zawodowych.

Certyfikat CAE daje zdecydowanie szersze uprawnienia niż popularny, niższy o jeden poziom w skali CEFR certyfikat FCE. Legitymując się dokumentem potwierdzającym uzyskanie CAE, możemy bez problemu studiować na zagranicznej uczelni, gdzie językiem wykładowym jest język angielski. Co więcej, mamy dużo większe szanse na uzyskanie stanowisk pracy, gdzie znajomość języka jest nieodzowna, na przykład w biznesie czy biotechnologii.

Dokument ten honoruje jako potwierdzenie biegłości językowej szereg znanych międzynarodowych koncernów, jak chociażby Pepsi czy Hewlett-Packard. Ponadto, posiadając certyfikat CAE, możemy nauczać języka angielskiego na poziomie szkoły podstawowej i gimnazjum. Certyfikat ważny jest bezterminowo i nie ma potrzeby odnawiania go co kilka lat.

Kurs przygotowawczy – co i jakChociaż ośrodki egzaminacyjne nie wymagają od kandydatów odbywania specjalnych kursów przedegzaminacyjnych, niewielu jest śmiałków, którzy decydują się na podejście do certyfikatu bez uprzedniego uczęszczania na kurs. CAE to poważny sprawdzian umiejętności, warto więc gruntownie się do niego przygotować.

Długość kursu zależy oczywiście od poziomu naszych umiejętności w momencie rozpoczęcia nauki oraz od jego intensywności – standardowo ocenia się, że rozpoczynając naukę od podstaw potrzebujemy ok. 800h, aby osiągnąć poziom pozwalający na zaliczenie egzaminu na CAE.

Teoretycznie CAE ma sprawdzać umiejętności praktyczne w zakresie posługiwania się językiem angielskim. W praktyce okazuje się jednak, że formuła sprawdzania wiedzy jest bardzo specyficzna i należy ją wyćwiczyć, stąd nawet jeśli wydaje nam się, że po tylu latach styczności z językiem i poczucia płynności w jego użytkowaniu nie potrzebujemy więcej nauki, warto zapisać się na kurs ukierunkowany na egzamin.

Zazwyczaj takie zajęcia trwają ok. 10 miesięcy (rzadziej – tylko jeden semestr) i mają za zadanie przygotować ucznia do letniej bądź zimowej sesji egzaminacyjnej. Są skoncentrowane na ćwiczeniu umiejętności sprawdzanych podczas testów, czyli na rozumieniu tekstu czytanego, pisaniu własnej dłuższej formy, teście leksykalno-gramatycznym, rozumieniu ze słuchu oraz wypowiedziach ustnych.

Jak wygląda egzaminCzas potrzebny do odpowiedniego przygotowania się do egzaminu to sprawa naszych indywidualnych kompetencji, motywacji, intensywności nauki... Wydaje się jednak, że rok to wystarczający okres, aby utrwalić posiadaną wiedzę i zautomatyzować działania potrzebne do rozwiązywania testów proponowanych przez Cambridge ESOL.

ReadingSam egzamin zaś składa się z pięciu części, nazywanych Papers. Na początku czekają nas zadania spod szyldu Reading, czyli rozumienie tekstu czytanego. 34 pytania zajmują łącznie 75 minut, dzieląc się na 4 partie:

1)trzy teksty na ten sam temat i po dwa pytania wielokrotnego wyboru do każdego z nich
2)tekst z lukami do uzupełnienia
3)test wielokrotnego wyboru
4)dopasowywanie odpowiedzi na pytania do fragmentów tekstów

WritingCzęść II – Writing, czyli pisanie – trwa 90 minut. Zdający muszą się zmierzyć z dwoma zadaniami:
1) tekst o objętości 180-220 słów w formie artykułu prasowego, sprawozdania, listu albo oferty
2) dłuższa forma pisemna (artykuły, listy, recenzje, projekty, eseje itd.) o objętości 220-260 słów w formie listu, artykułu, eseju, sprawozdania, recenzji lub opowiadania na jeden z pięciu podanych tematów. Jeden z nich odnosi się co roku do książki z podawanej z kilkumiesięcznym wyprzedzeniem listy nieobowiązkowych lektur.

Use of EnglishZdający najbardziej boją się zawsze części trzeciej egzaminu, czyli Use of English. To zajmujący 60 minut sprawdzian z zastosowania struktur leksykalno-gramatycznych. Zawiera 50 pytań pogrupowanych w 5 części:
1) test wielokrotnego wyboru
2) uzupełnianie brakujących wyrazów
3) słowotwórstwo – tworzenie wyrazów pochodnych
4) uzupełnianie brakujących wyrazów w zdaniu
5) przekształcanie wyrazów.

ListeningNastępnie zdający przystępują do trwającej około 40 minut części IV – Listening. Zadania z rozumienia ze słuchu wyglądają następująco:
1) krótkie fragmenty tekstów
2) uzupełnianie zdań
3) test wielokrotnego wyboru
4) dopasowywanie odpowiedzi na pytania do fragmentów tekstu

Oczywiście, żeby utrudnić zadanie zdającemu, w nagraniach pojawiają się różne rodzaje akcentów. Nie ma się jednak czym martwić – każdy tekst odtwarza się dwukrotnie, zazwyczaj więc bez problemu udaje się rozwiązać wszystkie zadania.

SpeakingNa zakończenie (najczęściej na drugi dzień po zadaniach pisemnych) odbywa się ostatnia, V część egzaminu, czyli zadania ustne. Bierze w niej udział dwóch zdających i dwóch egzaminatorów. Trwa zaledwie 15 minut i obejmuje 4 zadania:
1)przedstawienie się i rozmowa zdających z egzaminatorem
2)dłuższa wypowiedź, omówienie zestawu zdjęć
3)rozmowa zdających ze sobą
4)dyskusja z egzaminatorem na wylosowany temat

Wyniki egzaminu przedstawia się procentowo i przelicza na oficjalne oceny Cambridge ESOL według następującej skali:
Ocena A – 80% i powyżej
Ocena B – 75-79%
Ocena C – 60-74%
Poziom B1 wg CEFR – 45-59%
Ocena negatywna (Fail) – 44% i poniżej

KosztySam egzamin certyfikacyjny CAE kosztuje od kilku lat 560zł i można go zdawać w ośrodkach akredytowanych przez British Council w kilkudziesięciu miastach w Polsce. Natomiast ceny kursów przygotowawczych wahają się w różnych szkołach językowych między 900zł a nawet 2500zł.

Przydatne adresy i numery telefonówPrzedstawicielstwo Cambridge ESOL w Polsce:
University of Cambridge ESOL Examinations,
Biuro w Polsce , 00-815 Warszawa tel. 22 425-98-42

Aktualna lista ośrodków egzaminacyjnych Cambridge ESOL w Polsce znajduje się na stronie internetowej: http://www.cambridgeesol.pl/centres/open/index.php

red.Katarzyna Lipska
Data publikacji: 08.10.2012

Studia kierunki

Uczelnie z kierunkiem filologia angielska w Krakowie

Uczelnie z kierunkiem filologia angielska w Krakowie

Z łatwością uczysz się języków obcych? Lubisz czytać i interesujesz się literaturą anglojęzyczną? Kultura Zjednoczonego Królestwa jest Ci szczególnie bliska? Jeśli tak, studia na kierunku filologia angielska w Krakowie mogą okazać się strzałem w dziesiątkę!

więcej

Uczelnie z kierunkiem psychologia w Krakowie

Uczelnie z kierunkiem psychologia w Krakowie

Masz w sobie ciekawość świata i otwartość na innych? Lubisz i chcesz pracować z ludźmi? Być może zainteresują Cię zatem studia na kierunku psychologia, które umożliwią zdobycie zawodu psychologa. Dowiedz się, które uczelnie w Krakowie prowadzą ten kierunek studiów!

więcej

Uczelnie z kierunkiem zarządzanie w Krakowie

Uczelnie z kierunkiem zarządzanie w Krakowie

Jesteś dobrze zorganizowany? Cechują Cię samodzielność, kreatywność, odporność na stres, umiejętność nawiązywania i utrzymywania relacji? Interesujesz się bieżącymi wydarzeniami ekonomicznymi, a matematyka nie sprawia Ci trudności? Jeśli tak, zarządzanie może być kierunkiem studiów, na którym się odnajdziesz!

więcej

Napisz Własny komentarz

Nick:

Komentarz:

 

 

Szkoły Językowe - Inne artykuły

Język francuski - DALF (C1)

Język francuski - DALF (C1)

Certyfikat DALF C1 pozwala na zdobycie dodatkowych kompetencji zawodowych, ułatwia także podjęcie studiów zagranicą. W jaki sposób? Przeczytaj!

Język rosyjski – TELC B1

Język rosyjski – TELC B1

Język rosyjski staje się coraz bardziej popularny, a zapotrzebowanie na pracowników mówiących po rosyjsku wcale nie maleje! Uczysz się rosyjskiego i osiągnąłeś już średni poziom zaawansowania? Sprawdź, do czego może Ci się ...

Język włoski – CELI 5

Język włoski – CELI 5

Uczysz się włoskiego już od dłuższego czasu? Bez przeszkód komunikujesz się z rodowitymi Włochami? Chcesz czerpać korzyści ze znajomości języka obcego? Jeśli trzy razy odpowiedziałeś „tak”, CELI 5 ( Certificato de Conoscenza dell ...

FCE, czyli zrób pierwszy angielski krok

W mobilnym świecie bez granic znajomość języków obcych, a przede wszystkim języka angielskiego, to już nie tylko ułatwienie i dodatkowy

Jezyk holenderski - CNaVT

Certyfikat z języka holenderskiego to przysłowiowy As w rękawie. Znajomość egzotycznego języka podnosi konkurencyjność na rynku pracy! Przeczytaj

KIERUNKI STUDIÓW - STUDIA I i II STOPNIA

Psychologia

Psychologia

Psychologia rokrocznie cieszy się sporym zainteresowaniem maturzystów. Znak, że jest to kierunek interesujący i przyszłościowy! Jeśli Ty także chcesz studiować psychologię, dowiedz się, czym takie studia się charakteryzują.

więcej

Zarządzanie

Zarządzanie

Według zeszłorocznych zestawień MNiSW, zarządzanie to drugi najbardziej oblegany ...

więcej

Kulturoznawstwo

Kulturoznawstwo

Kulturoznawstwo to kierunek dla ludzi aktywnie zainteresowanych kulturą i jej przejawami. ...

więcej

Rachunkowość i finanse

Rachunkowość i finanse

Marzy Ci się praca w banku? A może w międzynarodowej korporacji? Własna firma? ...

więcej

KIERUNKI STUDIÓW - STUDIA PODYPLOMOWE

Arteterapia

Arteterapia

Terapia poprzez sztukę – tak w skrócie oddać można sens arteterapii. Twórcza metoda pomocy terapeutycznej zyskuje coraz większą popularność. Dlaczego? Przeczytaj!

więcej

Realizacja dżwięku

Realizacja dżwięku

Studia podyplomowe na kierunku realizacja dźwięku to interesująca propozycja dla ...

więcej

Psychologia reklamy

Psychologia reklamy

Studia podyplomowe dla praktyków reklamy, którzy pragną podnieść swoje kompetencje ...

więcej

Handel zagraniczny

Handel zagraniczny

Handel zagraniczny to istotny obszar gospodarki każdego kraju. Ekspertów w tej ...

więcej

kierunki studiów – artykuły