Uczelnie facebook Szkoły Językowe - Język angielski CPE

Język angielski CPE

Język angielski CPE

Obcując z językiem angielskim od podstawówki, całkiem spora część polskiego społeczeństwa biegle się nim posługuje. Niewielu naszych rodaków może jednak pochwalić się posiadaniem odpowiedniego, potwierdzającego tę umiejętność dokumentu. Jeśli też należysz do tej grupy, pomyśl już dziś o certyfikacie CPE (Certificate of Proficiency in English) .

CPE, czyli Certificate of Proficiency in English (pol. Certyfikat biegłości w j. angielskim) to dokument potwierdzający osiągnięcie przez zdającego szóstego, najwyższego poziomu biegłości językowej według CEFR, czyli Common European Framework of Reference for Languages - Europejskiego Systemu Opisu Kształcenia Językowego. Organizowany jest przez prestiżowy ośrodek Cambridge ESOL (English for Speakers of Other Languages – pol. Angielski jako język obcy). To najbardziej zaawansowany z egzaminów dotyczących ogólnego języka angielskiego, tzw. General English. Do czego uprawnia i jakie daje możliwości?

Uprawnienia i możliwościJako certyfikat o najwyższym możliwym poziomie, potwierdzający biegłość językową na poziomie rodzimego użytkownika, CPE jest szeroko honorowany nie tylko przez polskich pracodawców (w tym gronie okazuje się najbardziej rozpoznawalnym i uważanym za najbardziej prestiżowy egzaminem z języka angielskiego), ale i zagraniczne firmy czy koncerny. Takie marki jak CocaCola, British Airways, Panasonic czy Nike od lat w procesie rekrutacji wymagają przedstawienia certyfikatu spod szyldu Cambridge ESOL. CPE okazuje się tam głównym atutem – jego posiadacze wyprzedzają innych kandydatów o kilka kroków w wyścigu o intratną posadę.

Osoby posiadające CPE mogą bez przeszkód uczyć języka angielskiego zarówno w szkołach językowych, jak i we wszystkich typach przedszkoli oraz szkół (prywatne i państwowe szkoły podstawowe, gimnazja, licea ogólnokształcące i profilowane, technika, szkoły policealne…) na wszystkich etapach zaawansowania (oczywiście zakładając, że posiadają odpowiednie wykształcenie pedagogiczne i dydaktyczne).

Ciekawie wygląda też ich sytuacja na polskich uczelniach – chlubiąc się posiadaniem tego certyfikatu mają możliwość nie dość, że otrzymać pozwolenie na zwolnienie z lektoratu i egzaminu z języka angielskiego, to także ubiegać się o stanowisko lektora tego języka w praktycznych studiach nauki języków obcych działających przy uczelniach.


KosztyW okresie od 1 lipca 2012 do 30 czerwca 2013 koszt egzaminu certyfikatowego CPE wynosi 590zł. Specyfika zadań egzaminacyjnych sprawia, że ich polski organizator – British Council – zaleca wcześniejsze uczęszczanie na specjalny kurs przygotowawczy. Zazwyczaj trwa on rok, a jego koszta, w zależności od wybranej szkoły językowej wahają się od 1000 do nawet 2500zł.

Przydatne adresy i telefonyBiuro British Council w Warszawie
Al. Jerozolimskie 59
00-697 Warszawa
Tel. +48 (22) 695 59 00
e-mail: info@britishcouncil.pl

Biuro British Council w Krakowie
Rynek Główny 6
31-042 Kraków
Tel. +48 (12) 428 59 30/39
e-mail: krakow@britishcouncil.pl

Aktualny wykaz centrów egzaminacyjnych znajduje się na stronie: http://www.britishcouncil.org/pl/poland-meet-our-examination-centres.htm

red. Katarzyna Lipska
Data publikacji: 26.10.2012

Studia kierunki

Uczelnie z kierunkiem filologia angielska w Krakowie

Uczelnie z kierunkiem filologia angielska w Krakowie

Z łatwością uczysz się języków obcych? Lubisz czytać i interesujesz się literaturą anglojęzyczną? Kultura Zjednoczonego Królestwa jest Ci szczególnie bliska? Jeśli tak, studia na kierunku filologia angielska w Krakowie mogą okazać się strzałem w dziesiątkę!

więcej

Uczelnie z kierunkiem psychologia w Krakowie

Uczelnie z kierunkiem psychologia w Krakowie

Masz w sobie ciekawość świata i otwartość na innych? Lubisz i chcesz pracować z ludźmi? Być może zainteresują Cię zatem studia na kierunku psychologia, które umożliwią zdobycie zawodu psychologa. Dowiedz się, które uczelnie w Krakowie prowadzą ten kierunek studiów!

więcej

Uczelnie z kierunkiem zarządzanie w Krakowie

Uczelnie z kierunkiem zarządzanie w Krakowie

Jesteś dobrze zorganizowany? Cechują Cię samodzielność, kreatywność, odporność na stres, umiejętność nawiązywania i utrzymywania relacji? Interesujesz się bieżącymi wydarzeniami ekonomicznymi, a matematyka nie sprawia Ci trudności? Jeśli tak, zarządzanie może być kierunkiem studiów, na którym się odnajdziesz!

więcej

Napisz Własny komentarz

Nick:

Komentarz:

 

 

Szkoły Językowe - Inne artykuły

Język holenderski – PAT

Język holenderski – PAT

Od kilku lat uczysz się intensywnie języka niderlandzkiego? Marzysz o pracy w tym języku? A może o karierze akademickiej w Holandii? Jeśli tak, to z pewnością słyszałeś już kiedyś o certyfikacie PAT. Dowiedz się więcej! ...

Język hiszpański- DELE (B2)

Język hiszpański- DELE (B2)

Już za kilka lat język hiszpański może okazać się warunkiem niezbędnym do otrzymania atrakcyjnej posady. Taką politykę obiera dziś na przykład jedna z najważniejszych polskich firm, KGHM Polska Miedź – jednym z wymagań staw ...

Język francuski - DALF (C1)

Język francuski - DALF (C1)

Certyfikat DALF C1 pozwala na zdobycie dodatkowych kompetencji zawodowych, ułatwia także podjęcie studiów zagranicą. W jaki sposób? Przeczytaj!

Język francuski - DELF

DELF to certyfikat potwierdzający podstawową i średniozaawansowaną znajomość języka francuskiego. „Tylko” tyle wystarczy jednak, aby móc

Język włoski - CELI 3

Znasz język włoski na poziomie średniozaawansowanym? Myślisz o certyfikacie CELI 3? I słusznie! Przeczytaj o korzyściach, jakie daje posiadanie

KIERUNKI STUDIÓW - STUDIA I i II STOPNIA

Psychologia

Psychologia

Psychologia rokrocznie cieszy się sporym zainteresowaniem maturzystów. Znak, że jest to kierunek interesujący i przyszłościowy! Jeśli Ty także chcesz studiować psychologię, dowiedz się, czym takie studia się charakteryzują.

więcej

Zarządzanie

Zarządzanie

Według zeszłorocznych zestawień MNiSW, zarządzanie to drugi najbardziej oblegany ...

więcej

Kulturoznawstwo

Kulturoznawstwo

Kulturoznawstwo to kierunek dla ludzi aktywnie zainteresowanych kulturą i jej przejawami. ...

więcej

Rachunkowość i finanse

Rachunkowość i finanse

Marzy Ci się praca w banku? A może w międzynarodowej korporacji? Własna firma? ...

więcej

KIERUNKI STUDIÓW - STUDIA PODYPLOMOWE

Arteterapia

Arteterapia

Terapia poprzez sztukę – tak w skrócie oddać można sens arteterapii. Twórcza metoda pomocy terapeutycznej zyskuje coraz większą popularność. Dlaczego? Przeczytaj!

więcej

Realizacja dżwięku

Realizacja dżwięku

Studia podyplomowe na kierunku realizacja dźwięku to interesująca propozycja dla ...

więcej

Psychologia reklamy

Psychologia reklamy

Studia podyplomowe dla praktyków reklamy, którzy pragną podnieść swoje kompetencje ...

więcej

Handel zagraniczny

Handel zagraniczny

Handel zagraniczny to istotny obszar gospodarki każdego kraju. Ekspertów w tej ...

więcej

kierunki studiów – artykuły