Język francuski - DELF

Język francuski - DELF

DELF to certyfikat potwierdzający podstawową i średniozaawansowaną znajomość języka francuskiego. „Tylko” tyle wystarczy jednak, aby móc rozpocząć studia we Francji lub podnieść swoje kwalifikacje. Sprawdź!

DELF, Diplôme d"études en langue française, to międzynarodowy, oficjalny certyfikat językowy, który potwierdza znajomość języka francuskiego jako języka obcego. Dotyczy zatem osób, dla których francuski nie jest językiem ojczystym. Jest to drugi – obok DALF – certyfikat ustanowiony przez francuskie Ministerstwo Edukacji Narodowej.

Certyfikat DELF występuje w czterech wersjach:
– DELF Prim – stworzony z myślą o dzieciach (8-12 lat), poziom A1 i A1;
– DELF Junior – stworzony dla młodzieży gimnazjalnej i licealnej poziom A1, A2, B1, B2;
– DELF Pro (określa poziom języka francuskiego używanego w sytuacjach zawodowych);
– DELF dla dorosłych


Możliwości, uprawnieniaNikt nie ma wątpliwości, że certyfikat językowy to dobra inwestycja. O ile oczywiście, tak jak DELF, jest ważny bezterminowo i uznawany na całym świecie. Certyfikat z języka francuskiego to mile widziany akcent w CV – zwłaszcza teraz, kiedy język angielski jest w zasadzie niezbędnym minimum, warto podejmować naukę pozostałych języków. Francuski jest językiem oficjalnym w 32 krajach, trzecim językiem urzędowym Unii Europejskiej.

Certyfikat DELF, zwłaszcza na poziomie B2, może stanowić przepustkę na francuskie uczelnie, co w dobie rosnącego zainteresowania studiami zagranicą jest sporym atutem. DELF B2 daje również uprawnienia do nauczania przedmiotów niejęzykowych (a więc np. biologii, matematyki czy geografii) w klasach dwujęzycznych – jest zatem doskonałą alternatywą dla nauczycieli, którzy pragną podnieść swoją konkurencyjność na rynku pracy.

Ile to kosztuje?Ceny są zazwyczaj takie same w całej Polsce, różnicują się jedynie w zależności od poziomu egzaminu oraz od jego wersji. W roku 2012 koszty egzaminu wynosiły:

A1 PRIM – 150 zł
A2 PRIM – 200 zł
A1 – 150 zł
A2 – 200 zł
B1 – 270 zł
B2 – 360 zł

Egzamin odbywa się z reguły dwa razy do roku (styczeń/luty, maj/czerwiec). Aby do niego przystąpić, należy zgłosić się do ośrodka egzaminacyjnego nie później niż miesiąc przed planowanym terminem.

Gdzie mogę przystąpić do egzaminu?Pełna lista placówek akredytowanych przez francuskie CIEP (Centre international d"études pédagogique) znajduje się na stronie internetowej:
www.ciep.fr/en/delfdalf/annuaire_centres.php.
Zamieszczono tam dane kontaktowe (adres i telefon).

Instytut Francuski mieści się w Warszawie (ul. Widok 12, tel. 22 505-98-18) i w Krakowie (ul. Stolarska 15, tel. 12 424-53-50). Adres internetowy: www.institutfrancais.pl.

Egzaminy przeprowadza również Ośrodek Egzaminacyjny TELC i DELF szkół językowych Profi-Lingua, jednak (UWAGA!) tylko pod warunkiem, że zbierze się grupa chętnych. W innym wypadku szkoła oferuje jedynie kurs przygotowawczy do egzaminu.

Red. Barbara StachnikData publikacji: 26.10.2012

Studia kierunki

Uczelnie z kierunkiem filologia angielska w Krakowie

Uczelnie z kierunkiem filologia angielska w Krakowie

Z łatwością uczysz się języków obcych? Lubisz czytać i interesujesz się literaturą anglojęzyczną? Kultura Zjednoczonego Królestwa jest Ci szczególnie bliska? Jeśli tak, studia na kierunku filologia angielska w Krakowie mogą okazać się strzałem w dziesiątkę!

więcej

Uczelnie z kierunkiem psychologia w Krakowie

Uczelnie z kierunkiem psychologia w Krakowie

Masz w sobie ciekawość świata i otwartość na innych? Lubisz i chcesz pracować z ludźmi? Być może zainteresują Cię zatem studia na kierunku psychologia, które umożliwią zdobycie zawodu psychologa. Dowiedz się, które uczelnie w Krakowie prowadzą ten kierunek studiów!

więcej

Uczelnie z kierunkiem zarządzanie w Krakowie

Uczelnie z kierunkiem zarządzanie w Krakowie

Jesteś dobrze zorganizowany? Cechują Cię samodzielność, kreatywność, odporność na stres, umiejętność nawiązywania i utrzymywania relacji? Interesujesz się bieżącymi wydarzeniami ekonomicznymi, a matematyka nie sprawia Ci trudności? Jeśli tak, zarządzanie może być kierunkiem studiów, na którym się odnajdziesz!

więcej

Napisz Własny komentarz

Nick:

Komentarz:

 

 

Szkoły Językowe - Inne artykuły

Język angielski BEC Vantage

Język angielski BEC Vantage

Decydując się na zdawanie egzaminu certyfikatowego z języka obcego, powinniśmy przede wszystkim zastanowić się, do czego będzie nam potrzebny taki dokument. Jeśli nie planujemy studiów za granicą ani kariery nauczycielskiej, a język a ...

Certyfikat języka szwedzkiego SWEDEX – B1

Certyfikat języka szwedzkiego SWEDEX – B1

Znasz język szwedzki? Gratulacje! Przed Tobą wiele możliwości. Certyfikat Swedex B1 potwierdzi średniozaawansowaną znajomość języka i ułatwi rozpoczęcie pracy lub nauki po szwedzku. Dowiedz się więcej!

Język włoski – CIC A

Język włoski – CIC A

Posługujesz się językiem włoskim nie tylko od święta, ale i na co dzień; w pracy? Aby formalnie potwierdzić biznesową znajomość włoskiego na poziomie zaawansowanym, przystąp do egzaminu CIC A(Certificati di Conoscenza dell’Italian ...

Język hiszpański- DELE (B2)

Już za kilka lat język hiszpański może okazać się warunkiem niezbędnym do otrzymania atrakcyjnej posady. Taką politykę obiera dziś na przykład

Język włoski - CELI 3

Znasz język włoski na poziomie średniozaawansowanym? Myślisz o certyfikacie CELI 3? I słusznie! Przeczytaj o korzyściach, jakie daje posiadanie

KIERUNKI STUDIÓW - STUDIA I i II STOPNIA

Elektrotechnika

Elektrotechnika

Elektrotechnika to kierunek kształcący wysokiej klasy specjalistów, zapotrzebowanie na których z pewnością w najbliższym czasie nie zmaleje – jest to bowiem dziedzina wykorzystywana w wielu branżach. Dowiedz się więcej o studiach idealnych dla ścisłowców uzdolnionych technicznie i ...

więcej

Ignatianum – obierz właściwy kierunek!

Ignatianum – obierz właściwy kierunek!

Trwa rekrutacja na studia. Za nami odebranie wyników maturalnych, a przed nami ...

więcej

Turystyka i rekreacja

Turystyka i rekreacja

Ciekawe i z perspektywami – tak w skrócie opisać można studia na kierunku turystyka ...

więcej

Górnictwo i geologia

Górnictwo i geologia

Górnictwo i geologia to studia dla przyszłych specjalistów – wysoko wykwalifikowanej ...

więcej

KIERUNKI STUDIÓW - STUDIA PODYPLOMOWE

NLP w biznesie

NLP w biznesie

„Nie myśl o różowym słoniu” – to ćwiczenie z pewnością znane każdemu, kto chociaż raz zetknął się z NLP. A różowy słoń to dopiero początek... Ci, którzy zapragną zgłębić meandry neurolingwistycznego programowania, a zdobytą wiedzę wykorzystać w biznesie, mają ku temu wyjątkową okazję ...

więcej

Rolnictwo

Rolnictwo

Rolnicze studia podyplomowe to nie tylko okazja ku zdobyciu nowych kompetencji, ...

więcej

Rachunkowość i finanse

Rachunkowość i finanse

Pracujesz w finansowo-księgowym dziale firmy i chcesz podnieść swoje kompetencje? ...

więcej

Pośrednictwo w obrocie nieruchomościami

Pośrednictwo w obrocie nieruchomościami

Pośrednictwo w obrocie nieruchomościami to kierunek studiów podyplomowych, ukończenie ...

więcej

ikonka kierunki studiów kierunki studiów – artykuły