Szkoły Językowe - Język holenderski – PAT

Szkoły Językowe - Język holenderski – PAT

FORMULARZ KONTAKTOWY >>

 

uczelnie

Język holenderski – PAT

Język holenderski – PAT

Od kilku lat uczysz się intensywnie języka niderlandzkiego? Marzysz o pracy w tym języku? A może o karierze akademickiej w Holandii? Jeśli tak, to z pewnością słyszałeś już kiedyś o certyfikacie PAT. Dowiedz się więcej!

Profiel Academische Taalvaardigheid (PAT) to jeden z profili egzaminu Certificaat Nederlands als Vreemde Taal (CNaVT), a więc oficjalny, państwowy egzamin potwierdzający znajomość języka niderlandzkiego jako obcego na poziomie C1 (wg skali CEF Rady Europy). PAT przeznaczony jest dla osób, które od lat uczą się języka i które swoją przyszłość zawodową wiążą między innymi z nauczaniem języka niderlandzkiego lub z karierą akademicką.

Wszystkie profile egzaminu CNaVT, a więc także i PAT, przygotowywane są na zlecenie Niderlandzkiej Unii Językowej przez naukowców z Katolickiego Uniwersytetu w Lueven. Arkusze egzaminacyjne przesyła się właśnie do Lueven, gdzie są sprawdzane i oceniane przez wykwalifikowaną kadrę uniwersytecką.

Uprawnienia, możliwościJako że certyfikat PAT potwierdza określone, specyficzne kompetencje językowe (między innymi umiejętność swobodnego prowadzenia dyskursu; tworzenia tekstów naukowych; uczestnictwa w akademickiej dyskusji), a jednocześnie nie precyzuje zakresu słownictwa (przez co konieczna jest zdolność obcowania także z nieznanymi słowami), jego posiadanie uprawnia w zasadzie do każdej formy pracy w języku niderlandzkim. Osobę, która posiada certyfikat PAT, cechuje bowiem całkowitaswoboda w użytkowaniu języka niderlandzkiego.

W konsekwencji certyfikat PAT zezwala na nauczanie języka niderlandzkiego jako obcego – jest zatem „przepustką” do pracy nauczyciela lub lektora w szkole językowej. PAT umożliwia również pracę w charakterze nauczyciela akademickiego, który na co dzień musi posługiwać się językiem niderlandzkim. PAT przydaje się nie tylko pracownikom naukowym, ale również doktorantom studiującym w Holandii. To także drzwi do kariery akademickiej w Kraju Tulipanów dla studentów.

PAT – mimo swoistej specyfiki – jako ostatni z profili egzaminu CNaVT oraz dokument potwierdzający zaawansowaną znajomość języka, ułatwia znalezienie każdej innej pracy – poza nauczycielską czy akademicką – w języku holenderskim. Certyfikat PAT stanowi alternatywę dla dyplomu filologii niderlandzkiej. To z kolei wróży rozmaite możliwości na rynky pracy, warto bowiem pamiętać, że niderlandzki jest nadal językiem „egzotycznym”, którym posługuje się niewielu Polaków.

Gdzie mogę zdać egzamin PAT i ile to kosztuje?Egzamin można zdawać zazwyczaj na początku maja. Koszt oscyluje wokół 150 zł. Oto dane kontaktowe wybranych ośrodków egzaminacyjnych, które uzyskały odpowiednią akredytację:

- Instytut Niderlandzki w Krakowie, tel. 12 625-18-81
- Zakład Filologii Niderlandzkiej, Uniwersytet im. Adama Mickiewicza w Poznaniu, 61 829-35-06
- Katedra Filologii Niderlandzkiej, Uniwersytet Wrocławski, 695-734-722
- Towarzystwo Przyjaźni Polsko-Niderlandzkiej w Warszawie, 22 616-20-91
- Szkoła Językowa „Centrum Europy” w Warszawie, 22 629-77-86

Red. Barbara StachnikData publikacji: 09.11.2012

Studia kierunki

Uczelnie z akustyką w Poznaniu

Uczelnie z akustyką w Poznaniu

Interesuje Cię akustyka i tematyka związana z szeroko rozumianym dźwiękiem? Masz dobry słuch, a w szkole średniej lubiłeś fizykę? Być może studia na kierunku akustyka będą dla Ciebie interesującą propozycją! Sprawdź już dzisiaj, które uczelnie w Poznaniu kształcą w tym zakresie!

więcej

Uczelnie z MISH w Warszawie

Uczelnie z MISH w Warszawie

Masz szerokie zainteresowania humanistyczne? Trudno Ci się zdecydować na konkretny kierunek studiów? Być może zainteresuje Cię oferta Indywidualne Studiów Międzyobszarowych w obszarach nauk humanistycznych i nauk społecznych, które powszechnie znane są jako MISH? Sprawdź, które uczelnie w Warszawie prowadzą takie studia!

więcej

Uczelnie z kierunkiem dyplomacja europejska we Wrocławiu

Uczelnie z kierunkiem dyplomacja europejska we Wrocławiu

Jeśli interesuje Cię tematyka dyplomacji europejskiej, rozważ podjęcie studiów na kierunku, który jest jej poświęcony. Sprawdź, jak przebiega rekrutacja i które uczelnie we Wrocławiu prowadzą takie studia!

więcej

Napisz Własny komentarz

CAPTCHA Image
Play CAPTCHA Audio
Refresh Image

Nick:

Komentarz:

 

 

Szkoły Językowe - Inne artykuły

Całkiem Adekwatny Egzamin dla zaawansowanych –  CAE

Całkiem Adekwatny Egzamin dla zaawansowanych – CAE

W życiu każdego uczącego się języka obcego przychodzi taki moment, kiedy człowiek myśli sobie – umiem dużo, potrafię nie tylko się dogadać, ale wręcz myśleć w tym języku, dobrze byłoby wykorzystać to w życiu zawodowym... ...

Jezyk niemiecki – Goethe-Zertifikat C2

Jezyk niemiecki – Goethe-Zertifikat C2

Goethe-Zertifikat C2 to zwieńczenie wielu lat nauki języka niemieckiego, które dodatkowo wiąże się z pewnymi profitami. Z jakimi? Przeczytaj o egzaminie i o koszyściach wynikających z posiadania tego certyfikatu.

Język rosyjski – TELC B2

Język rosyjski – TELC B2

Uczysz się języka rosyjskiego już od kilku lat, ale nadal nie wiesz, w czym może Ci się przydać certyfikat TELC B2(TELC Русский язык B2)? Nie masz pojęcia, gdzie możesz zdać egzamin i ile to kosztuje? Dowiedz się jak naj ...

Jezyk niemiecki-ZDfB

W momencie, gdy gospodarka Niemiec okazuje się najsilniejszą w Europie, znajomość języka niemieckiego to ważny atut kandydata w procesie

Język włoski - CELI 4

Jakie uprawnienia daje certfikat CELI 4? Gdzie można przystąpić do egzamin? Ile to kosztuje? Przeczytaj i dowiedz się, dlaczego warto formalnie

KIERUNKI STUDIÓW - STUDIA I i II STOPNIA

Japonistyka

Japonistyka

Światowa gospodarka ewoluuje, ewoluują w związku z tym lokalne rynki pracy. Być może świadomość obecnych trendów, silnie zauważalnych w ostatnich latach, jest przyczyną olbrzymiego zainteresowania maturzystów kierunkiem niezwykle orientalnym – japonistyką.

więcej

Informacja naukowa i bibliotekoznawstwo

Informacja naukowa i bibliotekoznawstwo

Jeśli myślisz, że absolwenci informacji naukowej i bibliotekoznawstwa mają dwie ...

więcej

Inżynieria biomedyczna

Inżynieria biomedyczna

Inżynieria biomedyczna to siła napędowa współczesnej medycyny. Dziedzina łączy ...

więcej

Dietetyka

Dietetyka

Dietetyka to studia przeznaczone dla osób, którym nie straszna chemia ani biologia ...

więcej

KIERUNKI STUDIÓW - STUDIA PODYPLOMOWE

Bankowość

Bankowość

Rozważasz podjęcie studiów podyplomowych z zakresu bankowości? Jeśli tak, przyda Ci się kompendium wiedzy na ich temat. Dowiedz się, jak zapisać się na studia, ile kosztują, jak przebiegają – przygotowaliśmy odpowiedź w pigułce!

więcej

Zarządzanie oświatą

Zarządzanie oświatą

Studia z zakresu zarządzania oświatą trwają zwykle dwa semestry. W tym czasie zdobyć ...

więcej

Dietetyka

Dietetyka

Zmęczone fast-foodami i wysokokalorycznymi kebabami popijanymi Coca-Colą społeczeństwo ...

więcej

Coaching - trener biznesu

Coaching - trener biznesu

Wraz z dynamicznym rozwojem rynku pracy i znacznymi zmianami, jakie zaszły w jego ...

więcej

POLECAMY UCZELNIE

AKTUALNOŚCI UCZELNIANE

Studiuj Informatykę w WST w Katowicach! - tylko 1300 zł za 1 semestr

Studiuj Informatykę w WST w Katowicach! - tylko 1300 zł za 1 semestr
Dla pierwszych 20 osób, które chcą zapisać się na studia Informatyka w Wyższej Szkole Technicznej w Katowicach przygotowaliśmy specjalną promocję - tylko 1300 zł za pierwszy semestr. Szczegóły w regulaminie "Bądź szybszy zyskaj więcej".

Podyplomowe Studium Public Relations – zapisy tylko do 31 stycznia!

Podyplomowe Studium Public Relations – zapisy tylko do 31 stycznia!
Podyplomowe Studium Public Relations, czyli jedna z największych w Polsce instytucji kształcących specjalistów w zakresie PR, niebawem kończy ostatnią turę rekrutacji na studia. Zapisy trwają do końca stycznia 2016 r. Warto się pośpieszyć!

Informatyk : Trzy kroki do kariery

Informatyk : Trzy kroki do kariery
Komputery i nowoczesne technologie to Twoja pasja? Interesujesz się programowaniem i aplikacjami mobilnymi? Swoją zawodową przyszłość wiążesz z branżą IT? Gratulujemy wyboru!

DOWIEDZ SIĘ WIĘCEJ

Skąd tak duże rotacje w działach sprzedaży?

Skąd tak duże rotacje w działach sprzedaży?

Sprzedaż to bardzo atrakcyjna sfera ze względu na mnogość różnorodnych ofert ...

więcej

Ranking najlepszych uczelni na świecie 2015

Ranking najlepszych uczelni na świecie 2015

Organizowany corocznie ranking najlepszych uczelni na świecie opublikował l ...

więcej

Certyfikat języka szwedzkiego – SWEDEX A2

Certyfikat języka szwedzkiego – SWEDEX A2

Certyfikat Swedex A2 to początek przygody z językiem szwedzkim. T ...

więcej

Polityka plików "cookie":

Nasz serwis wykorzystuje pliki cookies. Korzystanie z witryny oznacza zgodę na ich zapis lub wykorzystanie.