Język holenderski – PAT

Język holenderski – PAT

Od kilku lat uczysz się intensywnie języka niderlandzkiego? Marzysz o pracy w tym języku? A może o karierze akademickiej w Holandii? Jeśli tak, to z pewnością słyszałeś już kiedyś o certyfikacie PAT. Dowiedz się więcej!

Profiel Academische Taalvaardigheid (PAT) to jeden z profili egzaminu Certificaat Nederlands als Vreemde Taal (CNaVT), a więc oficjalny, państwowy egzamin potwierdzający znajomość języka niderlandzkiego jako obcego na poziomie C1 (wg skali CEF Rady Europy). PAT przeznaczony jest dla osób, które od lat uczą się języka i które swoją przyszłość zawodową wiążą między innymi z nauczaniem języka niderlandzkiego lub z karierą akademicką.

Wszystkie profile egzaminu CNaVT, a więc także i PAT, przygotowywane są na zlecenie Niderlandzkiej Unii Językowej przez naukowców z Katolickiego Uniwersytetu w Lueven. Arkusze egzaminacyjne przesyła się właśnie do Lueven, gdzie są sprawdzane i oceniane przez wykwalifikowaną kadrę uniwersytecką.

Uprawnienia, możliwościJako że certyfikat PAT potwierdza określone, specyficzne kompetencje językowe (między innymi umiejętność swobodnego prowadzenia dyskursu; tworzenia tekstów naukowych; uczestnictwa w akademickiej dyskusji), a jednocześnie nie precyzuje zakresu słownictwa (przez co konieczna jest zdolność obcowania także z nieznanymi słowami), jego posiadanie uprawnia w zasadzie do każdej formy pracy w języku niderlandzkim. Osobę, która posiada certyfikat PAT, cechuje bowiem całkowitaswoboda w użytkowaniu języka niderlandzkiego.

W konsekwencji certyfikat PAT zezwala na nauczanie języka niderlandzkiego jako obcego – jest zatem „przepustką” do pracy nauczyciela lub lektora w szkole językowej. PAT umożliwia również pracę w charakterze nauczyciela akademickiego, który na co dzień musi posługiwać się językiem niderlandzkim. PAT przydaje się nie tylko pracownikom naukowym, ale również doktorantom studiującym w Holandii. To także drzwi do kariery akademickiej w Kraju Tulipanów dla studentów.

PAT – mimo swoistej specyfiki – jako ostatni z profili egzaminu CNaVT oraz dokument potwierdzający zaawansowaną znajomość języka, ułatwia znalezienie każdej innej pracy – poza nauczycielską czy akademicką – w języku holenderskim. Certyfikat PAT stanowi alternatywę dla dyplomu filologii niderlandzkiej. To z kolei wróży rozmaite możliwości na rynky pracy, warto bowiem pamiętać, że niderlandzki jest nadal językiem „egzotycznym”, którym posługuje się niewielu Polaków.

Gdzie mogę zdać egzamin PAT i ile to kosztuje?Egzamin można zdawać zazwyczaj na początku maja. Koszt oscyluje wokół 150 zł. Oto dane kontaktowe wybranych ośrodków egzaminacyjnych, które uzyskały odpowiednią akredytację:

- Instytut Niderlandzki w Krakowie, tel. 12 625-18-81
- Zakład Filologii Niderlandzkiej, Uniwersytet im. Adama Mickiewicza w Poznaniu, 61 829-35-06
- Katedra Filologii Niderlandzkiej, Uniwersytet Wrocławski, 695-734-722
- Towarzystwo Przyjaźni Polsko-Niderlandzkiej w Warszawie, 22 616-20-91
- Szkoła Językowa „Centrum Europy” w Warszawie, 22 629-77-86

Red. Barbara StachnikData publikacji: 09.11.2012

Studia kierunki

Uczelnie z kierunkiem filologia angielska w Krakowie

Uczelnie z kierunkiem filologia angielska w Krakowie

Z łatwością uczysz się języków obcych? Lubisz czytać i interesujesz się literaturą anglojęzyczną? Kultura Zjednoczonego Królestwa jest Ci szczególnie bliska? Jeśli tak, studia na kierunku filologia angielska w Krakowie mogą okazać się strzałem w dziesiątkę!

więcej

Uczelnie z kierunkiem psychologia w Krakowie

Uczelnie z kierunkiem psychologia w Krakowie

Masz w sobie ciekawość świata i otwartość na innych? Lubisz i chcesz pracować z ludźmi? Być może zainteresują Cię zatem studia na kierunku psychologia, które umożliwią zdobycie zawodu psychologa. Dowiedz się, które uczelnie w Krakowie prowadzą ten kierunek studiów!

więcej

Uczelnie z kierunkiem zarządzanie w Krakowie

Uczelnie z kierunkiem zarządzanie w Krakowie

Jesteś dobrze zorganizowany? Cechują Cię samodzielność, kreatywność, odporność na stres, umiejętność nawiązywania i utrzymywania relacji? Interesujesz się bieżącymi wydarzeniami ekonomicznymi, a matematyka nie sprawia Ci trudności? Jeśli tak, zarządzanie może być kierunkiem studiów, na którym się odnajdziesz!

więcej

Napisz Własny komentarz

Nick:

Komentarz:

 

 

Szkoły Językowe - Inne artykuły

Certyfikat języka szwedzkiego SWEDEX – B1

Certyfikat języka szwedzkiego SWEDEX – B1

Znasz język szwedzki? Gratulacje! Przed Tobą wiele możliwości. Certyfikat Swedex B1 potwierdzi średniozaawansowaną znajomość języka i ułatwi rozpoczęcie pracy lub nauki po szwedzku. Dowiedz się więcej!

Język francuski - DELF

Język francuski - DELF

DELF to certyfikat potwierdzający podstawową i średniozaawansowaną znajomość języka francuskiego. „Tylko” tyle wystarczy jednak, aby móc rozpocząć studia we Francji lub podnieść swoje kwalifikacje. Sprawdź!

Język włoski - CELI 4

Język włoski - CELI 4

Jakie uprawnienia daje certfikat CELI 4? Gdzie można przystąpić do egzamin? Ile to kosztuje? Przeczytaj i dowiedz się, dlaczego warto formalnie potwierdzić znajomość języka włoskiego.

Język niemiecki – Goethe-Zertifikat C1

Sprichst du Deutsch? Jeśli tak, to zadbaj o to, aby znajomość języka odpowiednio sformalizować. Goethe-Zertifikat C1 to dokument, który

Język niemiecki - TestDaf

Niemieckie uniwersytety cieszą się niesłabnącą popularnością i estymą. Dziś, kiedy Niemcy to kraj z najwyższym standardem życia w Unii

KIERUNKI STUDIÓW - STUDIA I i II STOPNIA

Elektrotechnika

Elektrotechnika

Elektrotechnika to kierunek kształcący wysokiej klasy specjalistów, zapotrzebowanie na których z pewnością w najbliższym czasie nie zmaleje – jest to bowiem dziedzina wykorzystywana w wielu branżach. Dowiedz się więcej o studiach idealnych dla ścisłowców uzdolnionych technicznie i ...

więcej

Ignatianum – obierz właściwy kierunek!

Ignatianum – obierz właściwy kierunek!

Trwa rekrutacja na studia. Za nami odebranie wyników maturalnych, a przed nami ...

więcej

Turystyka i rekreacja

Turystyka i rekreacja

Ciekawe i z perspektywami – tak w skrócie opisać można studia na kierunku turystyka ...

więcej

Górnictwo i geologia

Górnictwo i geologia

Górnictwo i geologia to studia dla przyszłych specjalistów – wysoko wykwalifikowanej ...

więcej

KIERUNKI STUDIÓW - STUDIA PODYPLOMOWE

NLP w biznesie

NLP w biznesie

„Nie myśl o różowym słoniu” – to ćwiczenie z pewnością znane każdemu, kto chociaż raz zetknął się z NLP. A różowy słoń to dopiero początek... Ci, którzy zapragną zgłębić meandry neurolingwistycznego programowania, a zdobytą wiedzę wykorzystać w biznesie, mają ku temu wyjątkową okazję ...

więcej

Rolnictwo

Rolnictwo

Rolnicze studia podyplomowe to nie tylko okazja ku zdobyciu nowych kompetencji, ...

więcej

Rachunkowość i finanse

Rachunkowość i finanse

Pracujesz w finansowo-księgowym dziale firmy i chcesz podnieść swoje kompetencje? ...

więcej

Pośrednictwo w obrocie nieruchomościami

Pośrednictwo w obrocie nieruchomościami

Pośrednictwo w obrocie nieruchomościami to kierunek studiów podyplomowych, ukończenie ...

więcej

ikonka kierunki studiów kierunki studiów – artykuły