Uczelnie facebook Szkoły Językowe - Język holenderski – PAT

Język holenderski – PAT

Język holenderski – PAT

Od kilku lat uczysz się intensywnie języka niderlandzkiego? Marzysz o pracy w tym języku? A może o karierze akademickiej w Holandii? Jeśli tak, to z pewnością słyszałeś już kiedyś o certyfikacie PAT. Dowiedz się więcej!

Profiel Academische Taalvaardigheid (PAT) to jeden z profili egzaminu Certificaat Nederlands als Vreemde Taal (CNaVT), a więc oficjalny, państwowy egzamin potwierdzający znajomość języka niderlandzkiego jako obcego na poziomie C1 (wg skali CEF Rady Europy). PAT przeznaczony jest dla osób, które od lat uczą się języka i które swoją przyszłość zawodową wiążą między innymi z nauczaniem języka niderlandzkiego lub z karierą akademicką.

Wszystkie profile egzaminu CNaVT, a więc także i PAT, przygotowywane są na zlecenie Niderlandzkiej Unii Językowej przez naukowców z Katolickiego Uniwersytetu w Lueven. Arkusze egzaminacyjne przesyła się właśnie do Lueven, gdzie są sprawdzane i oceniane przez wykwalifikowaną kadrę uniwersytecką.

Uprawnienia, możliwościJako że certyfikat PAT potwierdza określone, specyficzne kompetencje językowe (między innymi umiejętność swobodnego prowadzenia dyskursu; tworzenia tekstów naukowych; uczestnictwa w akademickiej dyskusji), a jednocześnie nie precyzuje zakresu słownictwa (przez co konieczna jest zdolność obcowania także z nieznanymi słowami), jego posiadanie uprawnia w zasadzie do każdej formy pracy w języku niderlandzkim. Osobę, która posiada certyfikat PAT, cechuje bowiem całkowitaswoboda w użytkowaniu języka niderlandzkiego.

W konsekwencji certyfikat PAT zezwala na nauczanie języka niderlandzkiego jako obcego – jest zatem „przepustką” do pracy nauczyciela lub lektora w szkole językowej. PAT umożliwia również pracę w charakterze nauczyciela akademickiego, który na co dzień musi posługiwać się językiem niderlandzkim. PAT przydaje się nie tylko pracownikom naukowym, ale również doktorantom studiującym w Holandii. To także drzwi do kariery akademickiej w Kraju Tulipanów dla studentów.

PAT – mimo swoistej specyfiki – jako ostatni z profili egzaminu CNaVT oraz dokument potwierdzający zaawansowaną znajomość języka, ułatwia znalezienie każdej innej pracy – poza nauczycielską czy akademicką – w języku holenderskim. Certyfikat PAT stanowi alternatywę dla dyplomu filologii niderlandzkiej. To z kolei wróży rozmaite możliwości na rynky pracy, warto bowiem pamiętać, że niderlandzki jest nadal językiem „egzotycznym”, którym posługuje się niewielu Polaków.

Gdzie mogę zdać egzamin PAT i ile to kosztuje?Egzamin można zdawać zazwyczaj na początku maja. Koszt oscyluje wokół 150 zł. Oto dane kontaktowe wybranych ośrodków egzaminacyjnych, które uzyskały odpowiednią akredytację:

- Instytut Niderlandzki w Krakowie, tel. 12 625-18-81
- Zakład Filologii Niderlandzkiej, Uniwersytet im. Adama Mickiewicza w Poznaniu, 61 829-35-06
- Katedra Filologii Niderlandzkiej, Uniwersytet Wrocławski, 695-734-722
- Towarzystwo Przyjaźni Polsko-Niderlandzkiej w Warszawie, 22 616-20-91
- Szkoła Językowa „Centrum Europy” w Warszawie, 22 629-77-86

Red. Barbara StachnikData publikacji: 09.11.2012

Studia kierunki

Uczelnie z akustyką w Poznaniu

Uczelnie z akustyką w Poznaniu

Interesuje Cię akustyka i tematyka związana z szeroko rozumianym dźwiękiem? Masz dobry słuch, a w szkole średniej lubiłeś fizykę? Być może studia na kierunku akustyka będą dla Ciebie interesującą propozycją! Sprawdź już dzisiaj, które uczelnie w Poznaniu kształcą w tym zakresie!

więcej

Uczelnie z MISH w Warszawie

Uczelnie z MISH w Warszawie

Masz szerokie zainteresowania humanistyczne? Trudno Ci się zdecydować na konkretny kierunek studiów? Być może zainteresuje Cię oferta Indywidualne Studiów Międzyobszarowych w obszarach nauk humanistycznych i nauk społecznych, które powszechnie znane są jako MISH? Sprawdź, które uczelnie w Warszawie prowadzą takie studia!

więcej

Uczelnie z kierunkiem dyplomacja europejska we Wrocławiu

Uczelnie z kierunkiem dyplomacja europejska we Wrocławiu

Jeśli interesuje Cię tematyka dyplomacji europejskiej, rozważ podjęcie studiów na kierunku, który jest jej poświęcony. Sprawdź, jak przebiega rekrutacja i które uczelnie we Wrocławiu prowadzą takie studia!

więcej

Napisz Własny komentarz

Nick:

Komentarz:

 

 

Szkoły Językowe - Inne artykuły

Jezyk niemiecki – Goethe-Zertifikat C2

Jezyk niemiecki – Goethe-Zertifikat C2

Goethe-Zertifikat C2 to zwieńczenie wielu lat nauki języka niemieckiego, które dodatkowo wiąże się z pewnymi profitami. Z jakimi? Przeczytaj o egzaminie i o koszyściach wynikających z posiadania tego certyfikatu.

Język włoski - CELI 4

Język włoski - CELI 4

Jakie uprawnienia daje certfikat CELI 4? Gdzie można przystąpić do egzamin? Ile to kosztuje? Przeczytaj i dowiedz się, dlaczego warto formalnie potwierdzić znajomość języka włoskiego.

Jezyk holenderski - PTHO

Jezyk holenderski - PTHO

PTHO (Profiel Taalvaardigheid Hoger Onderwijs) stworzono z myślą o osobach, które marzą o podjęciu studiów w Holandii. Sprawdź, gdzie można zdać egzamin i... studiuj po niderlandzku!

Język hiszpański- DELE (B2)

Już za kilka lat język hiszpański może okazać się warunkiem niezbędnym do otrzymania atrakcyjnej posady. Taką politykę obiera dziś na przykład

Język włoski – CELI 5

Uczysz się włoskiego już od dłuższego czasu? Bez przeszkód komunikujesz się z rodowitymi Włochami? Chcesz czerpać korzyści ze znajomości

KIERUNKI STUDIÓW - STUDIA I i II STOPNIA

Europeistyka

Europeistyka

Interdyscyplinarny i ciekawy program studiów, możliwość praktyk oraz staży w strukturach Unii Europejskiej – europeistyka przygotowuje do interesującej pracy zarówno w kraju, jak i za granicą. Kogo? – Otwarte na świat, zainteresowane europejską polityką, gospodarką i kulturą osoby.

więcej

Ratownictwo medyczne

Ratownictwo medyczne

Studia licencjackie z zakresu ratownictwa medycznego to jeden ze sposobów na uzyskanie ...

więcej

Archeologia

Archeologia

Archeologia to studia dla prawdziwych pasjonatów. Praca archeologa ma w rzeczywistości ...

więcej

Administracja

Administracja

Rozważasz podjęcie studiów na administracji? Jeśli tak, to przeczytaj o tym, jak ...

więcej

KIERUNKI STUDIÓW - STUDIA PODYPLOMOWE

Informatyka

Informatyka

W odpowiedzi na wymagania stawiane przez pracodawców rozwijamy swoje umiejętności z zakresu rozmaitych dziedzin – jedną z nich jest informatyka. Wydaje Ci się, że wiesz wszystko o komputerach? Okazuje się, że możesz wiedzieć o wiele więcej!

więcej

Politologia

Politologia

Studia podyplomowe na kierunku politologia stanowią cenne uzupełnienie wiedzy o ...

więcej

Marketing internetowy

Marketing internetowy

Marketing internetowy, inaczej e-marketing, staje się jedną z najbardziej popularnych ...

więcej

Analityk giełdowy

Analityk giełdowy

Studia podyplomowe dla analityków giełdowych przeznaczone są dla osób, które planują ...

więcej

kierunki studiów – artykuły

Korzystanie z niniejszej witryny oznacza zgodę na wykorzystywanie plików cookies.

Zamknij