Jezyk niemiecki – Goethe-Zertifikat C2

Jezyk niemiecki – Goethe-Zertifikat C2

Goethe-Zertifikat C2 to zwieńczenie wielu lat nauki języka niemieckiego, które dodatkowo wiąże się z pewnymi profitami. Z jakimi? Przeczytaj o egzaminie i o koszyściach wynikających z posiadania tego certyfikatu.

Goethe-Zertifikat C2, a więc Großes Deutsches Sprachdiplom, od początku 2012 r. zastępuje trzy dotychczasowe certyfikaty określające znajomość języka niemieckiego na poziomie Goethe-Zertifikat:

1. Zentrale Oberstufenprüfung (ZOP);
2. Kleines Deutsches Sprachdiplom (KDS);
3. Großes Deutsches Sprachdiplom (GDS).

Goethe-Zertifikat C2 potwierdza biegłą znajomość niemieckiego, odnosi się do szóstego, najwyższego poziomu skali CEF proponowanej przez Radę Europy. Egzamin ma państwowy i oficjalny charakter; jest przygotowywany oraz sprawdzany przez pracowników Instytut Goethego (na zlecenie Ludwig-Maximilians-Universität w Monachium). Goethe-Zertifikat C2 jest honorowany na całym świecie.

Aby przystąpić do egzaminu Goethe-Zertifikat C2, należy mieć skończone 16 lat oraz mieć za sobą ok. 1200 godzin intensywnej nauki języka niemieckiego.

Uprawnienia, możliwościGoethe-Zertifikat C2 to dowód biegłej znajomości języka niemieckiego. A ta, jak wiadomo, okaże się niezbędna w sytuacji podejmowania pracy lub nauki w Niemczech, a także będzie sporym atutem podczas poszukiwań zatrudnienia w Polsce. Coraz więcej polskich przedsiębiorców nawiązuje kontakty biznesowe z Niemcami – w konsekwencji potrzebnych jest coraz więcej pracowników mówiących po niemiecku. Jeśli chciałbyś pracować po niemiecku, to niewykluczone, że potencjalny pracodawca poprosi Cię o przedstawienie certyfikatu.

Przypomnijmy, że niemiecki rynek pracy jest otwarty dla Polaków, którzy coraz częściej starają się o zatrudnienie po zachodniej stronie granicy. Odpowiednio udokumentowana znajomość języka jest konieczna także wtedy, kiedy marzy się o studiach na niemieckiej uczelni. Goethe-Zertifikat C2 zwalnia z kwalifikacyjnych egzaminów językowych i tym umożliwia naukę w jednej z niemieckich szkół wyższych.

Goethe-Zertifikat C2, zastępując Zentrale Oberstufenprüfung (ZOP), przejmuje także uprawnienia wynikające z jego posiadania. Uprawnia więc do pracy nauczyciela w przedszkolach, szkołach podstawowych, gimnazjach, szkołach ponadgimnazjalnych i językowych także te osoby, które nie dysponują dyplomem filologii germańskiej. Goethe-Zertifikat C2 jest zatem alternatywą dla studiów germanistycznych.

Gdzie mogę zdać egzamin i ile to kosztuje?Do egzaminy Goethe-Zertifikat C2 można przystąpić w większości ośrodków egzaminacyjnych akredytowanych przez Instytut Goethego oraz w samych placówkach Instytutu. Pełna lista ośrodków, zawierająca także dane teleadresowe, znajduje się na stronie internetowej:

http://www.goethe.de/lrn/prf/de20464.htm

Aby uzyskać szczegółowe informacje na temat samego egzaminu, terminów i zapisów, wystarczy skontaktować się z polskimi oddziałami Instytutu Goethego w Krakowie lub w Warszawie. Z ich stron internetowych można także pobrać formularz zgłoszeniowy i dane kontaktowe osoby, która jest odpowiedzialna za przyjmowanie zapisów.

Kraków, Rynek Główny 20, tel. 12 422-58-29
Warszawa, ul. Chmielna 13A, tel. 22 505-90-00

Koszt egzaminu wynosił w 2012 r. 680 zł. Osoby, które uczęszczały na kurs przygotowujący do egzaminu najprawdopodobniej zapłacą mniej. Uczestnicy kursów będą także mogli przystąpić za darmo do próbnego egzaminu. Wiążących informacji na ten temat udzielają pracownicy poszczególnych ośrodków egzaminacyjnych.

Red. Barbara Stachnik

Data publikacji: 09.11.2012

Studia kierunki

Uczelnie z kierunkiem filologia angielska w Krakowie

Uczelnie z kierunkiem filologia angielska w Krakowie

Z łatwością uczysz się języków obcych? Lubisz czytać i interesujesz się literaturą anglojęzyczną? Kultura Zjednoczonego Królestwa jest Ci szczególnie bliska? Jeśli tak, studia na kierunku filologia angielska w Krakowie mogą okazać się strzałem w dziesiątkę!

więcej

Uczelnie z kierunkiem psychologia w Krakowie

Uczelnie z kierunkiem psychologia w Krakowie

Masz w sobie ciekawość świata i otwartość na innych? Lubisz i chcesz pracować z ludźmi? Być może zainteresują Cię zatem studia na kierunku psychologia, które umożliwią zdobycie zawodu psychologa. Dowiedz się, które uczelnie w Krakowie prowadzą ten kierunek studiów!

więcej

Uczelnie z kierunkiem zarządzanie w Krakowie

Uczelnie z kierunkiem zarządzanie w Krakowie

Jesteś dobrze zorganizowany? Cechują Cię samodzielność, kreatywność, odporność na stres, umiejętność nawiązywania i utrzymywania relacji? Interesujesz się bieżącymi wydarzeniami ekonomicznymi, a matematyka nie sprawia Ci trudności? Jeśli tak, zarządzanie może być kierunkiem studiów, na którym się odnajdziesz!

więcej

Napisz Własny komentarz

Nick:

Komentarz:

 

 

Szkoły Językowe - Inne artykuły

Język francuski - DALF (C1)

Język francuski - DALF (C1)

Certyfikat DALF C1 pozwala na zdobycie dodatkowych kompetencji zawodowych, ułatwia także podjęcie studiów zagranicą. W jaki sposób? Przeczytaj!

Całkiem Adekwatny Egzamin dla zaawansowanych –  CAE

Całkiem Adekwatny Egzamin dla zaawansowanych – CAE

W życiu każdego uczącego się języka obcego przychodzi taki moment, kiedy człowiek myśli sobie – umiem dużo, potrafię nie tylko się dogadać, ale wręcz myśleć w tym języku, dobrze byłoby wykorzystać to w życiu zawodowym... ...

Język portugalski - DAPLE

Język portugalski - DAPLE

DALPE (Diploma Avançado de Português Língua Estrangeira)to certyfikat, który potwierdza zaawansowaną znajomość języka portugalskiego. Sprawdza się doskonale jako przepustka do pracy i nauki w tym słonecznym języku. Sprawdź, g ...

Jezyk holenderski - PPT

Certyfikat PPT (Profiel Professionele Taalvaardigheid) to dokument potwierdzający zawodową znajomość języka. Przeznaczony jest dla osób,

Język francuski - DELF

DELF to certyfikat potwierdzający podstawową i średniozaawansowaną znajomość języka francuskiego. „Tylko” tyle wystarczy jednak, aby móc

KIERUNKI STUDIÓW - STUDIA I i II STOPNIA

Elektrotechnika

Elektrotechnika

Elektrotechnika to kierunek kształcący wysokiej klasy specjalistów, zapotrzebowanie na których z pewnością w najbliższym czasie nie zmaleje – jest to bowiem dziedzina wykorzystywana w wielu branżach. Dowiedz się więcej o studiach idealnych dla ścisłowców uzdolnionych technicznie i ...

więcej

Ignatianum – obierz właściwy kierunek!

Ignatianum – obierz właściwy kierunek!

Trwa rekrutacja na studia. Za nami odebranie wyników maturalnych, a przed nami ...

więcej

Turystyka i rekreacja

Turystyka i rekreacja

Ciekawe i z perspektywami – tak w skrócie opisać można studia na kierunku turystyka ...

więcej

Górnictwo i geologia

Górnictwo i geologia

Górnictwo i geologia to studia dla przyszłych specjalistów – wysoko wykwalifikowanej ...

więcej

KIERUNKI STUDIÓW - STUDIA PODYPLOMOWE

NLP w biznesie

NLP w biznesie

„Nie myśl o różowym słoniu” – to ćwiczenie z pewnością znane każdemu, kto chociaż raz zetknął się z NLP. A różowy słoń to dopiero początek... Ci, którzy zapragną zgłębić meandry neurolingwistycznego programowania, a zdobytą wiedzę wykorzystać w biznesie, mają ku temu wyjątkową okazję ...

więcej

Rolnictwo

Rolnictwo

Rolnicze studia podyplomowe to nie tylko okazja ku zdobyciu nowych kompetencji, ...

więcej

Rachunkowość i finanse

Rachunkowość i finanse

Pracujesz w finansowo-księgowym dziale firmy i chcesz podnieść swoje kompetencje? ...

więcej

Pośrednictwo w obrocie nieruchomościami

Pośrednictwo w obrocie nieruchomościami

Pośrednictwo w obrocie nieruchomościami to kierunek studiów podyplomowych, ukończenie ...

więcej

ikonka kierunki studiów kierunki studiów – artykuły