Uczelnie facebook Szkoły Językowe - Język portugalski - DAPLE

Język portugalski - DAPLE

Język portugalski - DAPLE

DALPE (Diploma Avançado de Português Língua Estrangeira)to certyfikat, który potwierdza zaawansowaną znajomość języka portugalskiego. Sprawdza się doskonale jako przepustka do pracy i nauki w tym słonecznym języku. Sprawdź, gdzie i kiedy możesz zdać egzamin!

DAPLE (Diploma Avançado de Português Língua Estrangeira) jest państwowym certyfikatem poświadczającym zaawansowaną znajomość języka portugalskiego jako obcego. Według skali CEF Rady Europy, DAPLE dpowiada poziomowi C1.

Certyfikat powstał przy współudziale portugalskiego Ministerstwa Spraw Zagranicznych, Ministerstwa Edukacji oraz Instytutu Camõesa i stanowi oficjalny dokument potwierdzający kompetencje językowe zdobyte przez młodzież (powyżej 14 roku życia) i dorosłych, dla których portugalski nie jest pierwszym językiem.

Egzamin przygotowywany jest przez zespół specjalistów z CAPLE (Centro de Avaliação de Português Língua Estrangeira) – specjalną część Uniwersytetu w Lizbonie. Do egzaminu można przystąpić w maju albo w listopadzie – w tych dwóch miesiącach organizowane są z reguły sesje egzaminacyjne.

Możliwości, uprawnieniaZaawansowana znajomość języka potwierdzona certyfikatem DAPLE otwiera drzwi portugalskich miejsc pracy oraz portugalskich uczelni. Biegłość, którą osiągnęły osoby posiadające ten certyfikat, pozwala bowiem swobodnie pracować po portugalsku – także w Portugalii!

Do pracy polegającej na kontakcie z portugalskojęzycznym klientem lub partnerem biznesowym (czy to w korporacji, czy w polskiej agendzie międzynarodowej firmy) wystarczy z reguły znajomość średniozaawansowana, jednak jeśli chcemy pracować w portugalskim otoczeniu językowym, powinniśmy dysponować certyfikatem DAPLE.

Certyfikat DAPLE jest również przepustką do pracy w charakterze nauczyciela języka portugalskiego. Szkoły językowe coraz częściej prowadzą kursy tego języka, a chętnych nie brakuje – ciągle niewiele jest jednak w Polsce osób, które dobrze mówią po portugalsku.

DAPLE sprawdzi się także jako „bilet wstępu” na portugalskie uczelnie – znajomość języka potwierdzona takim certyfikatem uznawana jest z reguły za wystarczającą i zwalnia kandydatów z wstępnych egzaminów językowych.

Gdzie mogę zdać DAPLE i ile to kosztuje?W 45 krajach na całym świecie działają ośrodki egzaminacyjne akredytowane przez CAPLE. Jednym z takich krajów jest Polska, którą reprezentują cztery takie ośrodki. Jeśli chcemy zdać egzamin DAPLE, mamy do wyboru:

W Warszawie: Ambasada Portugalii, ul. Ateńska 37, tel. 22 511-10-13
W Lublinie: Instytut Camõesa, ul. Sowińskiego 12, 81 537-27-20
W Poznaniu: Instytut Filologii Romańskiej, Uniwersytet Adama Mickiewicza, Al. Niepodległości 4, 61 829-35-61
W Krakowie: Instytut Filologii Romańskiej, Uniwersytet Jagielloński w Krakowie, Al. Mickiewicza 9/11, tel. 12 422-10- 33

Egzamin DAPLE w 2012 r. kosztował 112 euro. Ceny na przyszły rok nie są jeszcze znane, informacje na temat ewentualnych podwyżek otrzymamy w ośrodkach przeprowadzających egzamin. Opłat dokonuje się w euro.

Red. Barbara Stachnik
Data publikacji: 26.10.2012

Studia kierunki

Uczelnie z akustyką w Poznaniu

Uczelnie z akustyką w Poznaniu

Interesuje Cię akustyka i tematyka związana z szeroko rozumianym dźwiękiem? Masz dobry słuch, a w szkole średniej lubiłeś fizykę? Być może studia na kierunku akustyka będą dla Ciebie interesującą propozycją! Sprawdź już dzisiaj, które uczelnie w Poznaniu kształcą w tym zakresie!

więcej

Uczelnie z MISH w Warszawie

Uczelnie z MISH w Warszawie

Masz szerokie zainteresowania humanistyczne? Trudno Ci się zdecydować na konkretny kierunek studiów? Być może zainteresuje Cię oferta Indywidualne Studiów Międzyobszarowych w obszarach nauk humanistycznych i nauk społecznych, które powszechnie znane są jako MISH? Sprawdź, które uczelnie w Warszawie prowadzą takie studia!

więcej

Uczelnie z kierunkiem dyplomacja europejska we Wrocławiu

Uczelnie z kierunkiem dyplomacja europejska we Wrocławiu

Jeśli interesuje Cię tematyka dyplomacji europejskiej, rozważ podjęcie studiów na kierunku, który jest jej poświęcony. Sprawdź, jak przebiega rekrutacja i które uczelnie we Wrocławiu prowadzą takie studia!

więcej

Napisz Własny komentarz

Nick:

Komentarz:

 

 

Szkoły Językowe - Inne artykuły

Język angielski BEC Vantage

Język angielski BEC Vantage

Decydując się na zdawanie egzaminu certyfikatowego z języka obcego, powinniśmy przede wszystkim zastanowić się, do czego będzie nam potrzebny taki dokument. Jeśli nie planujemy studiów za granicą ani kariery nauczycielskiej, a język a ...

Język hiszpański- DELE (B2)

Język hiszpański- DELE (B2)

Już za kilka lat język hiszpański może okazać się warunkiem niezbędnym do otrzymania atrakcyjnej posady. Taką politykę obiera dziś na przykład jedna z najważniejszych polskich firm, KGHM Polska Miedź – jednym z wymagań staw ...

Język francuski - TCF ( B2)

Język francuski - TCF ( B2)

Uczysz się francuskiego od pewnego czasu i nie wiesz, na jakim poziomie zaawansowania jesteś? Potrzebujesz formalnego potwierdzenia Twoich kompetencji językowych? Jeśli tak, to podejdź do testu TCF (Test de Connaissance du F ...

FCE, czyli zrób pierwszy angielski krok

W mobilnym świecie bez granic znajomość języków obcych, a przede wszystkim języka angielskiego, to już nie tylko ułatwienie i dodatkowy

Całkiem Adekwatny Egzamin dla zaawansowanych – CAE

W życiu każdego uczącego się języka obcego przychodzi taki moment, kiedy człowiek myśli sobie – umiem dużo, potrafię nie tylko się dogadać,

KIERUNKI STUDIÓW - STUDIA I i II STOPNIA

Europeistyka

Europeistyka

Interdyscyplinarny i ciekawy program studiów, możliwość praktyk oraz staży w strukturach Unii Europejskiej – europeistyka przygotowuje do interesującej pracy zarówno w kraju, jak i za granicą. Kogo? – Otwarte na świat, zainteresowane europejską polityką, gospodarką i kulturą osoby.

więcej

Ratownictwo medyczne

Ratownictwo medyczne

Studia licencjackie z zakresu ratownictwa medycznego to jeden ze sposobów na uzyskanie ...

więcej

Archeologia

Archeologia

Archeologia to studia dla prawdziwych pasjonatów. Praca archeologa ma w rzeczywistości ...

więcej

Administracja

Administracja

Rozważasz podjęcie studiów na administracji? Jeśli tak, to przeczytaj o tym, jak ...

więcej

KIERUNKI STUDIÓW - STUDIA PODYPLOMOWE

Informatyka

Informatyka

W odpowiedzi na wymagania stawiane przez pracodawców rozwijamy swoje umiejętności z zakresu rozmaitych dziedzin – jedną z nich jest informatyka. Wydaje Ci się, że wiesz wszystko o komputerach? Okazuje się, że możesz wiedzieć o wiele więcej!

więcej

Politologia

Politologia

Studia podyplomowe na kierunku politologia stanowią cenne uzupełnienie wiedzy o ...

więcej

Marketing internetowy

Marketing internetowy

Marketing internetowy, inaczej e-marketing, staje się jedną z najbardziej popularnych ...

więcej

Analityk giełdowy

Analityk giełdowy

Studia podyplomowe dla analityków giełdowych przeznaczone są dla osób, które planują ...

więcej

kierunki studiów – artykuły

Korzystanie z niniejszej witryny oznacza zgodę na wykorzystywanie plików cookies.

Zamknij