Język portugalski - DAPLE

Język portugalski - DAPLE

DALPE (Diploma Avançado de Português Língua Estrangeira)to certyfikat, który potwierdza zaawansowaną znajomość języka portugalskiego. Sprawdza się doskonale jako przepustka do pracy i nauki w tym słonecznym języku. Sprawdź, gdzie i kiedy możesz zdać egzamin!

DAPLE (Diploma Avançado de Português Língua Estrangeira) jest państwowym certyfikatem poświadczającym zaawansowaną znajomość języka portugalskiego jako obcego. Według skali CEF Rady Europy, DAPLE dpowiada poziomowi C1.

Certyfikat powstał przy współudziale portugalskiego Ministerstwa Spraw Zagranicznych, Ministerstwa Edukacji oraz Instytutu Camõesa i stanowi oficjalny dokument potwierdzający kompetencje językowe zdobyte przez młodzież (powyżej 14 roku życia) i dorosłych, dla których portugalski nie jest pierwszym językiem.

Egzamin przygotowywany jest przez zespół specjalistów z CAPLE (Centro de Avaliação de Português Língua Estrangeira) – specjalną część Uniwersytetu w Lizbonie. Do egzaminu można przystąpić w maju albo w listopadzie – w tych dwóch miesiącach organizowane są z reguły sesje egzaminacyjne.

Możliwości, uprawnieniaZaawansowana znajomość języka potwierdzona certyfikatem DAPLE otwiera drzwi portugalskich miejsc pracy oraz portugalskich uczelni. Biegłość, którą osiągnęły osoby posiadające ten certyfikat, pozwala bowiem swobodnie pracować po portugalsku – także w Portugalii!

Do pracy polegającej na kontakcie z portugalskojęzycznym klientem lub partnerem biznesowym (czy to w korporacji, czy w polskiej agendzie międzynarodowej firmy) wystarczy z reguły znajomość średniozaawansowana, jednak jeśli chcemy pracować w portugalskim otoczeniu językowym, powinniśmy dysponować certyfikatem DAPLE.

Certyfikat DAPLE jest również przepustką do pracy w charakterze nauczyciela języka portugalskiego. Szkoły językowe coraz częściej prowadzą kursy tego języka, a chętnych nie brakuje – ciągle niewiele jest jednak w Polsce osób, które dobrze mówią po portugalsku.

DAPLE sprawdzi się także jako „bilet wstępu” na portugalskie uczelnie – znajomość języka potwierdzona takim certyfikatem uznawana jest z reguły za wystarczającą i zwalnia kandydatów z wstępnych egzaminów językowych.

Gdzie mogę zdać DAPLE i ile to kosztuje?W 45 krajach na całym świecie działają ośrodki egzaminacyjne akredytowane przez CAPLE. Jednym z takich krajów jest Polska, którą reprezentują cztery takie ośrodki. Jeśli chcemy zdać egzamin DAPLE, mamy do wyboru:

W Warszawie: Ambasada Portugalii, ul. Ateńska 37, tel. 22 511-10-13
W Lublinie: Instytut Camõesa, ul. Sowińskiego 12, 81 537-27-20
W Poznaniu: Instytut Filologii Romańskiej, Uniwersytet Adama Mickiewicza, Al. Niepodległości 4, 61 829-35-61
W Krakowie: Instytut Filologii Romańskiej, Uniwersytet Jagielloński w Krakowie, Al. Mickiewicza 9/11, tel. 12 422-10- 33

Egzamin DAPLE w 2012 r. kosztował 112 euro. Ceny na przyszły rok nie są jeszcze znane, informacje na temat ewentualnych podwyżek otrzymamy w ośrodkach przeprowadzających egzamin. Opłat dokonuje się w euro.

Red. Barbara Stachnik
Data publikacji: 26.10.2012

Studia kierunki

Uczelnie z kierunkiem filologia angielska w Krakowie

Uczelnie z kierunkiem filologia angielska w Krakowie

Z łatwością uczysz się języków obcych? Lubisz czytać i interesujesz się literaturą anglojęzyczną? Kultura Zjednoczonego Królestwa jest Ci szczególnie bliska? Jeśli tak, studia na kierunku filologia angielska w Krakowie mogą okazać się strzałem w dziesiątkę!

więcej

Uczelnie z kierunkiem psychologia w Krakowie

Uczelnie z kierunkiem psychologia w Krakowie

Masz w sobie ciekawość świata i otwartość na innych? Lubisz i chcesz pracować z ludźmi? Być może zainteresują Cię zatem studia na kierunku psychologia, które umożliwią zdobycie zawodu psychologa. Dowiedz się, które uczelnie w Krakowie prowadzą ten kierunek studiów!

więcej

Uczelnie z kierunkiem zarządzanie w Krakowie

Uczelnie z kierunkiem zarządzanie w Krakowie

Jesteś dobrze zorganizowany? Cechują Cię samodzielność, kreatywność, odporność na stres, umiejętność nawiązywania i utrzymywania relacji? Interesujesz się bieżącymi wydarzeniami ekonomicznymi, a matematyka nie sprawia Ci trudności? Jeśli tak, zarządzanie może być kierunkiem studiów, na którym się odnajdziesz!

więcej

Napisz Własny komentarz

Nick:

Komentarz:

 

 

Szkoły Językowe - Inne artykuły

Język włoski – CELI 5

Język włoski – CELI 5

Uczysz się włoskiego już od dłuższego czasu? Bez przeszkód komunikujesz się z rodowitymi Włochami? Chcesz czerpać korzyści ze znajomości języka obcego? Jeśli trzy razy odpowiedziałeś „tak”, CELI 5 ( Certificato de Conoscenza dell ...

Jezyk angielski- BEC Higher

Jezyk angielski- BEC Higher

Na dzisiejszym rynku pracy sama znajomość języka angielskiego jest już tak oczywista, że nie zaimponujemy potencjalnemu pracodawcy zwykłymi umiejętnościami. Jeśli biegle władamy językiem angielskim, warto dodatkowo sprofilowa ...

Język hiszpański- DELE (C2)

Język hiszpański- DELE (C2)

Językoznawcy i socjologowie prognozują, że do roku 2030 język hiszpański stanie się ojczystym dla 7% całej ziemskiej populacji. Dodając do tego dynamiczną ekspansję gospodarczą i kulturową krajów hiszpańskojęzycznych w ostatnich la ...

Certyfikat języka szwedzkiego SWEDEX – B1

Znasz język szwedzki? Gratulacje! Przed Tobą wiele możliwości. Certyfikat Swedex B1 potwierdzi średniozaawansowaną znajomość języka i ułatwi

Język niemiecki – Goethe-Zertifikat C1

Sprichst du Deutsch? Jeśli tak, to zadbaj o to, aby znajomość języka odpowiednio sformalizować. Goethe-Zertifikat C1 to dokument, który

KIERUNKI STUDIÓW - STUDIA I i II STOPNIA

Elektrotechnika

Elektrotechnika

Elektrotechnika to kierunek kształcący wysokiej klasy specjalistów, zapotrzebowanie na których z pewnością w najbliższym czasie nie zmaleje – jest to bowiem dziedzina wykorzystywana w wielu branżach. Dowiedz się więcej o studiach idealnych dla ścisłowców uzdolnionych technicznie i ...

więcej

Ignatianum – obierz właściwy kierunek!

Ignatianum – obierz właściwy kierunek!

Trwa rekrutacja na studia. Za nami odebranie wyników maturalnych, a przed nami ...

więcej

Turystyka i rekreacja

Turystyka i rekreacja

Ciekawe i z perspektywami – tak w skrócie opisać można studia na kierunku turystyka ...

więcej

Górnictwo i geologia

Górnictwo i geologia

Górnictwo i geologia to studia dla przyszłych specjalistów – wysoko wykwalifikowanej ...

więcej

KIERUNKI STUDIÓW - STUDIA PODYPLOMOWE

NLP w biznesie

NLP w biznesie

„Nie myśl o różowym słoniu” – to ćwiczenie z pewnością znane każdemu, kto chociaż raz zetknął się z NLP. A różowy słoń to dopiero początek... Ci, którzy zapragną zgłębić meandry neurolingwistycznego programowania, a zdobytą wiedzę wykorzystać w biznesie, mają ku temu wyjątkową okazję ...

więcej

Rolnictwo

Rolnictwo

Rolnicze studia podyplomowe to nie tylko okazja ku zdobyciu nowych kompetencji, ...

więcej

Rachunkowość i finanse

Rachunkowość i finanse

Pracujesz w finansowo-księgowym dziale firmy i chcesz podnieść swoje kompetencje? ...

więcej

Pośrednictwo w obrocie nieruchomościami

Pośrednictwo w obrocie nieruchomościami

Pośrednictwo w obrocie nieruchomościami to kierunek studiów podyplomowych, ukończenie ...

więcej

ikonka kierunki studiów kierunki studiów – artykuły