Uczelnie facebook Szkoły Językowe - Język portugalski - DIPLE

Język portugalski - DIPLE

Język portugalski - DIPLE

Osoby uczące się języka portugalskiego z pewnością rozpoczęły naukę dlatego, że oczarowała je Portugalia. Z tej fascynacji można jednak czerpać pewne korzyści. Wystarczy zdać DIPLE!

DIPLE (Diploma Intermédio de Português Língua Estrangeira) to oficjalny certyfikat potwierdzający znajomość języka portugalskiego jako obcego, która odpowiada poziomowi B2 (poziomowi średniozaawansowanemu) adekwatnemu do Europejskiego Systemu Opisu Kształcenia Językowego Rady Europy.

Egzamin stworzono na zlecenie Ministerstwa Spraw Zagranicznych (przy współudziale Instytutu Camõesa i Ministerstwa Edukacji). DIPLE jest zatem oficjalnym egzaminem państwowym. Mogą do niego przystąpić osoby powyżej 14 roku życia, dla których portugalski nie jest językiem ojczystym.

Egzamin przygotowuje co roku CAPLE (Centro de Avaliação de Português Língua Estrangeira) – jednostka działająca przy Uniwersytetecie w Lizbonie. Sesje egzaminacyjne odbywają się dwa razy do roku, najczęściej w maju i listopadzie.

MożliwościJęzykiem portugalskim posługuje się ponad 210 milionów osób na całym świecie. Jest językiem urzędowym nie tylko w Portugalii, ale także w ośmiu innych krajach. Znając język portugalski na poziomie średniozaawansowanym, możemy swobodnie rozmawiać nie tylko na tematy prywatne, ale również zawodowe.

Dlatego właśnie certyfikat DIPLE staje się często niezwykle pomocny w poszukiwaniach pracy. Kontakty zagraniczne z przedstawicielami chociażby samej Portugalii stają się bowiem normą w zagranicznych firmach, korporacjach zajmujących się outsourcingiem czy polskich agendach międzynarodowych przedsiębiorstw.

Formalne potwierdzenie znajomości portugalskiego jest dla pracodawcy o wiele bardziej wiarygodne niż deklaracja wpisana w CV, najczęściej bez żadnego pokrycia – zwłaszcza w przypadku języka portugalskiego, którym mówi niewielu Polaków.

Certyfikat okaże się niezbędny także tym osobom, które planują studia w Portugalii lub wyjazd na stypendium do jednego z portugalskich miast. Kandydaci na studia powinni sprawdzić, czy wybrana przez nich uczelnia honoruje DIPLE czy wymaga innego certyfikatu, jednak stypendystom ten właśnie certyfikat powinien wystarczyć.


Gdzie mogę zdać egzamin DIPLE? Ile to kosztuje?Polska jest jednym z około 45 krajów, w których można zdawać egzamin DIPLE. Aby przystąpić do egzaminu, należy zgłosić się do wybranego ośrodka egzaminacyjnego. Na chwilę obecną w Polsce działają 4 akredytowane ośrodki egzaminacyjne. Są to:

- Ambasada Portugalii w Warszawie, ul. Ateńska 37, tel. 22 511-10-13
- Instytut Camõesa w Lublinie, ul. Sowińskiego 12, 81 537-27-20
- Instytut Filologii Romańskiej, Uniwersytet Adama Mickiewicza w Poznaniu, Al. Niepodległości 4, 61 829-35-61
- Instytut Filologii Romańskiej, Uniwersytet Jagielloński w Krakowie, Al. Mickiewicza 9/11, tel. 12 422-10- 33

Koszt egzaminu jest taki sam we wszystkich ośrodkach. Ceny na rok 2013 nie są jeszcze znane, w roku 2012 egzamin DIPLE kosztował 100 euro. Co istotne, opłatę za egzamin należy uiścić właśnie w tej walucie, a nie w złotówkach.

Red. Barbara Stachnik

Data publikacji: 26.10.2012

Studia kierunki

Uczelnie z kierunkiem filologia angielska w Krakowie

Uczelnie z kierunkiem filologia angielska w Krakowie

Z łatwością uczysz się języków obcych? Lubisz czytać i interesujesz się literaturą anglojęzyczną? Kultura Zjednoczonego Królestwa jest Ci szczególnie bliska? Jeśli tak, studia na kierunku filologia angielska w Krakowie mogą okazać się strzałem w dziesiątkę!

więcej

Uczelnie z kierunkiem psychologia w Krakowie

Uczelnie z kierunkiem psychologia w Krakowie

Masz w sobie ciekawość świata i otwartość na innych? Lubisz i chcesz pracować z ludźmi? Być może zainteresują Cię zatem studia na kierunku psychologia, które umożliwią zdobycie zawodu psychologa. Dowiedz się, które uczelnie w Krakowie prowadzą ten kierunek studiów!

więcej

Uczelnie z kierunkiem zarządzanie w Krakowie

Uczelnie z kierunkiem zarządzanie w Krakowie

Jesteś dobrze zorganizowany? Cechują Cię samodzielność, kreatywność, odporność na stres, umiejętność nawiązywania i utrzymywania relacji? Interesujesz się bieżącymi wydarzeniami ekonomicznymi, a matematyka nie sprawia Ci trudności? Jeśli tak, zarządzanie może być kierunkiem studiów, na którym się odnajdziesz!

więcej

Napisz Własny komentarz

Nick:

Komentarz:

 

 

Szkoły Językowe - Inne artykuły

Język włoski – CIC A

Język włoski – CIC A

Posługujesz się językiem włoskim nie tylko od święta, ale i na co dzień; w pracy? Aby formalnie potwierdzić biznesową znajomość włoskiego na poziomie zaawansowanym, przystąp do egzaminu CIC A(Certificati di Conoscenza dell’Italian ...

Język włoski – CELI 5

Język włoski – CELI 5

Uczysz się włoskiego już od dłuższego czasu? Bez przeszkód komunikujesz się z rodowitymi Włochami? Chcesz czerpać korzyści ze znajomości języka obcego? Jeśli trzy razy odpowiedziałeś „tak”, CELI 5 ( Certificato de Conoscenza dell ...

Język portugalski - DUPLE

Język portugalski - DUPLE

Od kilku lat uczysz się języka portugalskiego? Chcesz pracować lub studiować w Potrugalii? A może w Polsce, ale po portugalsku? DUPLO(Diploma Universitário de Português Língua Estrangeira) jest stworzony dla Ciebie – potwi ...

Język francuski - DALF (C2)

DALF C2 otwiera drzwi do nauki i pracy po francusku. Ten międzynarodowy dokument może znacząco wpłynąć na Twoje kwalifikacje. Dowiedz się,

Język rosyjski – TELC B2

Uczysz się języka rosyjskiego już od kilku lat, ale nadal nie wiesz, w czym może Ci się przydać certyfikat TELC B2(TELC Русский язык B2)?

KIERUNKI STUDIÓW - STUDIA I i II STOPNIA

Psychologia

Psychologia

Psychologia rokrocznie cieszy się sporym zainteresowaniem maturzystów. Znak, że jest to kierunek interesujący i przyszłościowy! Jeśli Ty także chcesz studiować psychologię, dowiedz się, czym takie studia się charakteryzują.

więcej

Zarządzanie

Zarządzanie

Według zeszłorocznych zestawień MNiSW, zarządzanie to drugi najbardziej oblegany ...

więcej

Kulturoznawstwo

Kulturoznawstwo

Kulturoznawstwo to kierunek dla ludzi aktywnie zainteresowanych kulturą i jej przejawami. ...

więcej

Rachunkowość i finanse

Rachunkowość i finanse

Marzy Ci się praca w banku? A może w międzynarodowej korporacji? Własna firma? ...

więcej

KIERUNKI STUDIÓW - STUDIA PODYPLOMOWE

Arteterapia

Arteterapia

Terapia poprzez sztukę – tak w skrócie oddać można sens arteterapii. Twórcza metoda pomocy terapeutycznej zyskuje coraz większą popularność. Dlaczego? Przeczytaj!

więcej

Realizacja dżwięku

Realizacja dżwięku

Studia podyplomowe na kierunku realizacja dźwięku to interesująca propozycja dla ...

więcej

Psychologia reklamy

Psychologia reklamy

Studia podyplomowe dla praktyków reklamy, którzy pragną podnieść swoje kompetencje ...

więcej

Handel zagraniczny

Handel zagraniczny

Handel zagraniczny to istotny obszar gospodarki każdego kraju. Ekspertów w tej ...

więcej

kierunki studiów – artykuły