Szkoły Językowe - Język portugalski - DIPLE

Język portugalski - DIPLE

Język portugalski - DIPLE

Osoby uczące się języka portugalskiego z pewnością rozpoczęły naukę dlatego, że oczarowała je Portugalia. Z tej fascynacji można jednak czerpać pewne korzyści. Wystarczy zdać DIPLE!

DIPLE (Diploma Intermédio de Português Língua Estrangeira) to oficjalny certyfikat potwierdzający znajomość języka portugalskiego jako obcego, która odpowiada poziomowi B2 (poziomowi średniozaawansowanemu) adekwatnemu do Europejskiego Systemu Opisu Kształcenia Językowego Rady Europy.

Egzamin stworzono na zlecenie Ministerstwa Spraw Zagranicznych (przy współudziale Instytutu Camõesa i Ministerstwa Edukacji). DIPLE jest zatem oficjalnym egzaminem państwowym. Mogą do niego przystąpić osoby powyżej 14 roku życia, dla których portugalski nie jest językiem ojczystym.

Egzamin przygotowuje co roku CAPLE (Centro de Avaliação de Português Língua Estrangeira) – jednostka działająca przy Uniwersytetecie w Lizbonie. Sesje egzaminacyjne odbywają się dwa razy do roku, najczęściej w maju i listopadzie.

MożliwościJęzykiem portugalskim posługuje się ponad 210 milionów osób na całym świecie. Jest językiem urzędowym nie tylko w Portugalii, ale także w ośmiu innych krajach. Znając język portugalski na poziomie średniozaawansowanym, możemy swobodnie rozmawiać nie tylko na tematy prywatne, ale również zawodowe.

Dlatego właśnie certyfikat DIPLE staje się często niezwykle pomocny w poszukiwaniach pracy. Kontakty zagraniczne z przedstawicielami chociażby samej Portugalii stają się bowiem normą w zagranicznych firmach, korporacjach zajmujących się outsourcingiem czy polskich agendach międzynarodowych przedsiębiorstw.

Formalne potwierdzenie znajomości portugalskiego jest dla pracodawcy o wiele bardziej wiarygodne niż deklaracja wpisana w CV, najczęściej bez żadnego pokrycia – zwłaszcza w przypadku języka portugalskiego, którym mówi niewielu Polaków.

Certyfikat okaże się niezbędny także tym osobom, które planują studia w Portugalii lub wyjazd na stypendium do jednego z portugalskich miast. Kandydaci na studia powinni sprawdzić, czy wybrana przez nich uczelnia honoruje DIPLE czy wymaga innego certyfikatu, jednak stypendystom ten właśnie certyfikat powinien wystarczyć.


Gdzie mogę zdać egzamin DIPLE? Ile to kosztuje?Polska jest jednym z około 45 krajów, w których można zdawać egzamin DIPLE. Aby przystąpić do egzaminu, należy zgłosić się do wybranego ośrodka egzaminacyjnego. Na chwilę obecną w Polsce działają 4 akredytowane ośrodki egzaminacyjne. Są to:

- Ambasada Portugalii w Warszawie, ul. Ateńska 37, tel. 22 511-10-13
- Instytut Camõesa w Lublinie, ul. Sowińskiego 12, 81 537-27-20
- Instytut Filologii Romańskiej, Uniwersytet Adama Mickiewicza w Poznaniu, Al. Niepodległości 4, 61 829-35-61
- Instytut Filologii Romańskiej, Uniwersytet Jagielloński w Krakowie, Al. Mickiewicza 9/11, tel. 12 422-10- 33

Koszt egzaminu jest taki sam we wszystkich ośrodkach. Ceny na rok 2013 nie są jeszcze znane, w roku 2012 egzamin DIPLE kosztował 100 euro. Co istotne, opłatę za egzamin należy uiścić właśnie w tej walucie, a nie w złotówkach.

Red. Barbara Stachnik

Data publikacji: 26.10.2012

Studia kierunki

Uczelnie z akustyką w Poznaniu

Uczelnie z akustyką w Poznaniu

Interesuje Cię akustyka i tematyka związana z szeroko rozumianym dźwiękiem? Masz dobry słuch, a w szkole średniej lubiłeś fizykę? Być może studia na kierunku akustyka będą dla Ciebie interesującą propozycją! Sprawdź już dzisiaj, które uczelnie w Poznaniu kształcą w tym zakresie!

więcej

Uczelnie z MISH w Warszawie

Uczelnie z MISH w Warszawie

Masz szerokie zainteresowania humanistyczne? Trudno Ci się zdecydować na konkretny kierunek studiów? Być może zainteresuje Cię oferta Indywidualne Studiów Międzyobszarowych w obszarach nauk humanistycznych i nauk społecznych, które powszechnie znane są jako MISH? Sprawdź, które uczelnie w Warszawie prowadzą takie studia!

więcej

Uczelnie z kierunkiem dyplomacja europejska we Wrocławiu

Uczelnie z kierunkiem dyplomacja europejska we Wrocławiu

Jeśli interesuje Cię tematyka dyplomacji europejskiej, rozważ podjęcie studiów na kierunku, który jest jej poświęcony. Sprawdź, jak przebiega rekrutacja i które uczelnie we Wrocławiu prowadzą takie studia!

więcej

Napisz Własny komentarz

Nick:

Komentarz:

 

 

Szkoły Językowe - Inne artykuły

Jezyk holenderski - PPT

Jezyk holenderski - PPT

Certyfikat PPT (Profiel Professionele Taalvaardigheid) to dokument potwierdzający zawodową znajomość języka. Przeznaczony jest dla osób, które chcą pracować po niderlandzku i – tym samym – podnieść swoje kompetencje. Jesteś wśród n ...

Certyfikat języka japońskiego – Nihongo Nouryoku Shiken N1

Certyfikat języka japońskiego – Nihongo Nouryoku Shiken N1

Jeżeli język i kultura Kraju Kwitnącej Wiśni to Twoja pasja, którą od kilku lat konsekwentnie zgłębiasz, rozważ możliwość uzyskania stosownego certyfikatu. Nihongo Nouryoku Shiken N1 potwierdza biegłą znajomość języka japoński ...

Język hiszpański- DELE (C2)

Język hiszpański- DELE (C2)

Językoznawcy i socjologowie prognozują, że do roku 2030 język hiszpański stanie się ojczystym dla 7% całej ziemskiej populacji. Dodając do tego dynamiczną ekspansję gospodarczą i kulturową krajów hiszpańskojęzycznych w ostatnich la ...

Język włoski - CELI 4

Jakie uprawnienia daje certfikat CELI 4? Gdzie można przystąpić do egzamin? Ile to kosztuje? Przeczytaj i dowiedz się, dlaczego warto formalnie

Jezyk holenderski - CNaVT

Certyfikat z języka holenderskiego to przysłowiowy As w rękawie. Znajomość egzotycznego języka podnosi konkurencyjność na rynku pracy! Przeczytaj

KIERUNKI STUDIÓW - STUDIA I i II STOPNIA

Mechatronika

Mechatronika

Mechatronika to jedna z najbardziej intensywnie rozwijających się dziedzin techniki. To równocześnie wymarzony kierunek studiów dla osób, które interesują się nowinkami technicznymi, śledzą rynek nowoczesnych gadżetów elektronicznych i które chciałyby swoją pasję przekuć na praktykę.

więcej

Architektura

Architektura

Jeden z najbardziej elitarnych kierunków studiów. Gromadzi wyjątkowo zdolnych i ...

więcej

Pedagogika

Pedagogika

Dyplom z pedagogiki utożsamiany jest najczęściej z możliwością pracy w przedszkolu ...

więcej

Prawo

Prawo

Marzysz o karierze prawniczej? Jeżeli tak, to już dzisiaj dowiedz się, jak przebiegają ...

więcej

KIERUNKI STUDIÓW - STUDIA PODYPLOMOWE

Zarządzanie kryzysowe

Zarządzanie kryzysowe

Pracujesz w służbach mundurowych, służbie zdrowia, urzędach rządowych lub samorządowych? Chcesz podnieść swoje kwalifikacje i dowiedzieć się, w jaki sposób zapobiegać sytuacjom kryzysowym i jak na nie reagować? Zapoznaj się z kierunkiem studiów podyplomowych: zarządzanie kryzysowe!

więcej

Media i Public Relations

Media i Public Relations

Czy można się nauczyć, w jaki sposób funkcjonują media relations? Jaki wpływ na ...

więcej

Dziennikarstwo

Dziennikarstwo

Chociaż kojarzymy je z konkretnym zawodem, dziś studiowanie dziennikarstwa daje ...

więcej

Psychologia w biznesie

Psychologia w biznesie

Studia podyplomowe z zakresu psychologii w biznesie wyposażą każdego menedżera ...

więcej

kierunki studiów – artykuły

Nasza strona używa ciasteczek

Korzystanie z niniejszej witryny oznacza zgodę na wykorzystywanie plików cookies.

Zamknij