Język portugalski - DUPLE

Język portugalski - DUPLE

Od kilku lat uczysz się języka portugalskiego? Chcesz pracować lub studiować w Potrugalii? A może w Polsce, ale po portugalsku? DUPLO(Diploma Universitário de Português Língua Estrangeira) jest stworzony dla Ciebie – potwierdza biegłość w tym języku.

DUPLE (Diploma Universitário de Português Língua Estrangeira) to certyfikat o oficjalym, państwowym charakterze, potwierdzający znajomość języka portugalskiego jako obcego. Co za tym idzie, przeznaczony jest dla osób, dla których język portugalski nie jest pierwszym, ojczystym językiem.

Podobnie jak pozostałe certyfikaty z języka portugalskiego, także i DUPLE powstał z inicjatywy portugalskiego Ministerstwa Spraw Zagranicznych, przy współudziale Instytutu Camõesa oraz Ministerstwa Edukacji. Przygotowują go naukowcy zrzeszeni w CAPLE (Centro de Avaliação de Português Língua Estrangeira) – centrum działa przy Uniwersytecie w Lizbonie.

W odniesieniu do skali CEF Rady Europy poziom certyfikatu DUPLE określa się jako C2. Jest to zarazem najwyższy poziom znajomości języka portugalskiego, wyróżniający się swobodą i pozwalający na biegłą, pozbawioną jakichkolwiek trudności, komunikację.

Możliwości, uprawnieniaTo właśnie ta nieograniczona niczym swoboda w użytkowaniu języka portugalskiego, o której zaświadcza certyfikat DUPLE, jest źródłem wszelkich profitów wynikających z posiadania takiego dokumentu. Najważniejsza jest biegłość w komunikacji - to niezaprzeczalny fakt – jednak stosowne potwierdzenie tej biegłości okazuje się niezbędne, gdy ubiegamy się o pracę lub miejsce na portugalskiej uczelni.

DUPLE pozwala bowiem na studiowanie po portugalsku – posiadacz certyfikatu jest w pełni gotów na podejmowanie akademickich wyzwań. Jako że każda uczelnia wymaga certyfikatu, o przystąpieniu do egzaminu DUPLE warto pomyśleć zanim wyślemy aplikację na wybraną uczelnię.

Podobnie jest w pracy – certyfikat się przydaje! Chociaż pracodawca może uwierzyć nam „na słowo”, to CV wygląda dużo bardziej profesjonalnie, kiedy pojawia się w nim wpis o posiadanym dokumencie. A pracy w języku portugalskim przybywa. Rynek międzynarodowy rozrasta się, a w naszym kraju swoje agendy otwierają zagraniczne firmy, które kontaktują się również z portugalskimi klientami.

Coraz więcej jest także osób, które pragną uczyć się nietypowych języków – jednym z nich jest w właśnie język portugalski – a Portugalię odkrywa wielu polskich turystów. Osoby znające język portugalski powinny zatem umiejętnie wykorzystać tę znajomość. Pierwszym ku temu krokiem może być właśnie egzamin DUPLO.

DUPLO jest również dokumentem, który umożliwia pracę w Portugalii. Nawet z dyplomem polskiej uczelni można próbować swoich sił za granicą, jednak oczywistym warunkiem jest odpowiedni poziom znajomości języka.

Gdzie mogę zdać egzamin DUPLO i ile to kosztuje?Egzamin można zdawać podczas jednej z dwóch sesji egzaminacyjnych (w maju lub w listopadzie), w jednym z czterech ośrodków egzaminacyjnych, które uzyskały akredytację CAPLE. Są to:

- Instytut Camõesa w Lublinie, ul. Sowińskiego 12, 81 537-27-20
- Ambasada Portugalii w Warszawie, ul. Ateńska 37, tel. 22 511-10-13
- Instytut Filologii Romańskiej, Uniwersytet Adama Mickiewicza w Poznaniu, Al. Niepodległości 4, 61 829-35-61
- Instytut Filologii Romańskiej, Uniwersytet Jagielloński w Krakowie, Al. Mickiewicza 9/11, tel. 12 422-10- 33

Cena egzaminu DUPLE wynosiła w 2012 r. 125 euro. W 2013 r. nie powinna zatem być znacznie wyższa. Ważne jest, aby pamiętać, że opłaty dokonuje się właśnie w euro, a nie w polskich złotówkach.

Red. Barbara Stachnik
Data publikacji: 26.10.2012

Studia kierunki

Uczelnie z kierunkiem filologia angielska w Krakowie

Uczelnie z kierunkiem filologia angielska w Krakowie

Z łatwością uczysz się języków obcych? Lubisz czytać i interesujesz się literaturą anglojęzyczną? Kultura Zjednoczonego Królestwa jest Ci szczególnie bliska? Jeśli tak, studia na kierunku filologia angielska w Krakowie mogą okazać się strzałem w dziesiątkę!

więcej

Uczelnie z kierunkiem psychologia w Krakowie

Uczelnie z kierunkiem psychologia w Krakowie

Masz w sobie ciekawość świata i otwartość na innych? Lubisz i chcesz pracować z ludźmi? Być może zainteresują Cię zatem studia na kierunku psychologia, które umożliwią zdobycie zawodu psychologa. Dowiedz się, które uczelnie w Krakowie prowadzą ten kierunek studiów!

więcej

Uczelnie z kierunkiem zarządzanie w Krakowie

Uczelnie z kierunkiem zarządzanie w Krakowie

Jesteś dobrze zorganizowany? Cechują Cię samodzielność, kreatywność, odporność na stres, umiejętność nawiązywania i utrzymywania relacji? Interesujesz się bieżącymi wydarzeniami ekonomicznymi, a matematyka nie sprawia Ci trudności? Jeśli tak, zarządzanie może być kierunkiem studiów, na którym się odnajdziesz!

więcej

Napisz Własny komentarz

Nick:

Komentarz:

 

 

Szkoły Językowe - Inne artykuły

Język włoski - CELI 3

Język włoski - CELI 3

Znasz język włoski na poziomie średniozaawansowanym? Myślisz o certyfikacie CELI 3? I słusznie! Przeczytaj o korzyściach, jakie daje posiadanie certyfikatu i dowiedz się, gdzie możesz znać egzamin.

Język francuski - TCF ( C1)

Język francuski - TCF ( C1)

Certyfikat TCF (Test de Connaissance du Français ) C1 potwierdza zaawansowaną znajomość języka francuskiego. To szybki i niezawodny sposób na sformalizowanie biegłości w posługiwaniu się językiem Moliera.

Język włoski - CELI 4

Język włoski - CELI 4

Jakie uprawnienia daje certfikat CELI 4? Gdzie można przystąpić do egzamin? Ile to kosztuje? Przeczytaj i dowiedz się, dlaczego warto formalnie potwierdzić znajomość języka włoskiego.

Język hiszpański- DELE (B2)

Już za kilka lat język hiszpański może okazać się warunkiem niezbędnym do otrzymania atrakcyjnej posady. Taką politykę obiera dziś na przykład

Język włoski – CELI 5

Uczysz się włoskiego już od dłuższego czasu? Bez przeszkód komunikujesz się z rodowitymi Włochami? Chcesz czerpać korzyści ze znajomości

KIERUNKI STUDIÓW - STUDIA I i II STOPNIA

Elektrotechnika

Elektrotechnika

Elektrotechnika to kierunek kształcący wysokiej klasy specjalistów, zapotrzebowanie na których z pewnością w najbliższym czasie nie zmaleje – jest to bowiem dziedzina wykorzystywana w wielu branżach. Dowiedz się więcej o studiach idealnych dla ścisłowców uzdolnionych technicznie i ...

więcej

Ignatianum – obierz właściwy kierunek!

Ignatianum – obierz właściwy kierunek!

Trwa rekrutacja na studia. Za nami odebranie wyników maturalnych, a przed nami ...

więcej

Turystyka i rekreacja

Turystyka i rekreacja

Ciekawe i z perspektywami – tak w skrócie opisać można studia na kierunku turystyka ...

więcej

Górnictwo i geologia

Górnictwo i geologia

Górnictwo i geologia to studia dla przyszłych specjalistów – wysoko wykwalifikowanej ...

więcej

KIERUNKI STUDIÓW - STUDIA PODYPLOMOWE

NLP w biznesie

NLP w biznesie

„Nie myśl o różowym słoniu” – to ćwiczenie z pewnością znane każdemu, kto chociaż raz zetknął się z NLP. A różowy słoń to dopiero początek... Ci, którzy zapragną zgłębić meandry neurolingwistycznego programowania, a zdobytą wiedzę wykorzystać w biznesie, mają ku temu wyjątkową okazję ...

więcej

Rolnictwo

Rolnictwo

Rolnicze studia podyplomowe to nie tylko okazja ku zdobyciu nowych kompetencji, ...

więcej

Rachunkowość i finanse

Rachunkowość i finanse

Pracujesz w finansowo-księgowym dziale firmy i chcesz podnieść swoje kompetencje? ...

więcej

Pośrednictwo w obrocie nieruchomościami

Pośrednictwo w obrocie nieruchomościami

Pośrednictwo w obrocie nieruchomościami to kierunek studiów podyplomowych, ukończenie ...

więcej

ikonka kierunki studiów kierunki studiów – artykuły