Język włoski - CELI 3

Język włoski - CELI 3

Znasz język włoski na poziomie średniozaawansowanym? Myślisz o certyfikacie CELI 3? I słusznie! Przeczytaj o korzyściach, jakie daje posiadanie certyfikatu i dowiedz się, gdzie możesz znać egzamin.

Certyfikat CELI 3 to międzynarodowy egzamin z języka włoskiego jako obcego, a więc egzamin przeznaczony dla osób, dla których włoski nie jest językiem ojczystym. CELI 3 to jeden z pięciu poziomów egzaminu CELI (Certificato de Conoscenza della Lingua Italiana), określającego poziom znajomości języka włoskiego.

CELI 3 jest adekwatny do poziomu B2 (według skali Rady Europy - CEF). Egzaminy opracowano na Universita per Stranieri di Perugia (Uniwersytet dla Obcokrajowców w Perugii). Tam również sprawdzane są pisemne części egzaminów przeprowadzanych w Polsce. CELI 3 jest honorowany na całym świecie i ważny bezterminowo.

Możliwości, uprawnieniaPoziom B2 poświadcza średniozaawansowaną znajomość języka. Jest to znajomość gwarantująca możliwość podjęcia nauki we Włoszech. Osoby posiadające certyfikat CELI 3 nie muszą podchodzić do wstępnych egzaminów językowych – jest to zatem przepustka na włoskie uczelnie.

CELI 3 przydaje się również w pracy. Certyfikat to znaczący atut CV – nie jest to deklaracja, często nieadekwatna do faktycznej znajomości języka, ale państwowy dokument. Warto pamiętać o tym, że znajomość języka angielskiego traci obecnie na znaczeniu – alternatywą są inne języki obce. Komunikatywna, średniozaawansowana znajomość języka włoskiego, potwierdzona certyfikatem CELI 3, z pewnością ułatwi podjęcie pracy w branżach, które bazują na kontaktach międzynarodowych.

Jedną z takich branż bez wątpienia jest turystyka. Język włoski jest tutaj szczególnie przydatny – o ile komunikacja z Anglikami, Niemcami czy Szwedami może bazować na znajomości angielskiego, o tyle w przypadku Włochów niezbędna okaże się znajomość włoskiego. Warto pamiętać, że właśnie po okazaniu certyfikatu CELI 3 piloci wycieczek oraz przewodnicy mogą pracować w języku włoskim.

Gdzie mogę zdać egzamin? Ile to kosztuje?Na stronie CVCL – Centro per la Valutazione e le Certificazioni Linguistiche – znajdziemy listę 329 ośrodków egzaminacyjnych akredytowanych przez Universita per Stranieri di Perugia. Wśród nich widnieje 6 polskich placówek, w których możemy przystąpić do egzaminu CELI. Oto one:

- Bielsko-Biała, Instytut Językowy Leonardo, tel. 33 496-99-05
- Bydgoszcz, Uniwersytet Kazimierza Wielkiego, tel. 52 341 91 00
- Kielce, Instytuty Językowe MKEJ, tel. 41 344-87-94
- Kraków, Włoski Instytut Kultury w Krakowie, tel. 12 421 89 43
- Łódź, Szkoła Języków Obcych Progres, tel. 42 630-28-80
- Tarnów, Państwowa Wyższa Szkoła Zawodowa, tel. 14 631-66-14

Koszt egzaminu CELI waha się pomiędzy 400 a 500 zł – zależy w dużej mierze od kursu euro.

Zapisy na egzamin odbywają się ok. 60 dni przed terminem egzaminu. Na wyniki czekamy ok. 3 miesiące.

Red. Barbara Stachnik
Data publikacji: 26.10.2012

Studia kierunki

Uczelnie z kierunkiem filologia angielska w Krakowie

Uczelnie z kierunkiem filologia angielska w Krakowie

Z łatwością uczysz się języków obcych? Lubisz czytać i interesujesz się literaturą anglojęzyczną? Kultura Zjednoczonego Królestwa jest Ci szczególnie bliska? Jeśli tak, studia na kierunku filologia angielska w Krakowie mogą okazać się strzałem w dziesiątkę!

więcej

Uczelnie z kierunkiem psychologia w Krakowie

Uczelnie z kierunkiem psychologia w Krakowie

Masz w sobie ciekawość świata i otwartość na innych? Lubisz i chcesz pracować z ludźmi? Być może zainteresują Cię zatem studia na kierunku psychologia, które umożliwią zdobycie zawodu psychologa. Dowiedz się, które uczelnie w Krakowie prowadzą ten kierunek studiów!

więcej

Uczelnie z kierunkiem zarządzanie w Krakowie

Uczelnie z kierunkiem zarządzanie w Krakowie

Jesteś dobrze zorganizowany? Cechują Cię samodzielność, kreatywność, odporność na stres, umiejętność nawiązywania i utrzymywania relacji? Interesujesz się bieżącymi wydarzeniami ekonomicznymi, a matematyka nie sprawia Ci trudności? Jeśli tak, zarządzanie może być kierunkiem studiów, na którym się odnajdziesz!

więcej

Napisz Własny komentarz

Nick:

Komentarz:

 

 

Szkoły Językowe - Inne artykuły

Certyfikat języka szwedzkiego – SWEDEX A2

Certyfikat języka szwedzkiego – SWEDEX A2

Certyfikat Swedex A2 to początek przygody z językiem szwedzkim. Taki dokument, mimo że potwierdza podstawową znajomość języka, wiąże się już z pewnymi korzyściami. Z jakimi? Przeczytaj!

Jezyk angielski- BEC Higher

Jezyk angielski- BEC Higher

Na dzisiejszym rynku pracy sama znajomość języka angielskiego jest już tak oczywista, że nie zaimponujemy potencjalnemu pracodawcy zwykłymi umiejętnościami. Jeśli biegle władamy językiem angielskim, warto dodatkowo sprofilowa ...

Język francuski - TCF ( C1)

Język francuski - TCF ( C1)

Certyfikat TCF (Test de Connaissance du Français ) C1 potwierdza zaawansowaną znajomość języka francuskiego. To szybki i niezawodny sposób na sformalizowanie biegłości w posługiwaniu się językiem Moliera.

Certyfikat języka japońskiego – Nihongo Nouryoku Shiken N1

Jeżeli język i kultura Kraju Kwitnącej Wiśni to Twoja pasja, którą od kilku lat konsekwentnie zgłębiasz, rozważ możliwość uzyskania stosownego

Całkiem Adekwatny Egzamin dla zaawansowanych – CAE

W życiu każdego uczącego się języka obcego przychodzi taki moment, kiedy człowiek myśli sobie – umiem dużo, potrafię nie tylko się dogadać,

KIERUNKI STUDIÓW - STUDIA I i II STOPNIA

Elektrotechnika

Elektrotechnika

Elektrotechnika to kierunek kształcący wysokiej klasy specjalistów, zapotrzebowanie na których z pewnością w najbliższym czasie nie zmaleje – jest to bowiem dziedzina wykorzystywana w wielu branżach. Dowiedz się więcej o studiach idealnych dla ścisłowców uzdolnionych technicznie i ...

więcej

Ignatianum – obierz właściwy kierunek!

Ignatianum – obierz właściwy kierunek!

Trwa rekrutacja na studia. Za nami odebranie wyników maturalnych, a przed nami ...

więcej

Turystyka i rekreacja

Turystyka i rekreacja

Ciekawe i z perspektywami – tak w skrócie opisać można studia na kierunku turystyka ...

więcej

Górnictwo i geologia

Górnictwo i geologia

Górnictwo i geologia to studia dla przyszłych specjalistów – wysoko wykwalifikowanej ...

więcej

KIERUNKI STUDIÓW - STUDIA PODYPLOMOWE

NLP w biznesie

NLP w biznesie

„Nie myśl o różowym słoniu” – to ćwiczenie z pewnością znane każdemu, kto chociaż raz zetknął się z NLP. A różowy słoń to dopiero początek... Ci, którzy zapragną zgłębić meandry neurolingwistycznego programowania, a zdobytą wiedzę wykorzystać w biznesie, mają ku temu wyjątkową okazję ...

więcej

Rolnictwo

Rolnictwo

Rolnicze studia podyplomowe to nie tylko okazja ku zdobyciu nowych kompetencji, ...

więcej

Rachunkowość i finanse

Rachunkowość i finanse

Pracujesz w finansowo-księgowym dziale firmy i chcesz podnieść swoje kompetencje? ...

więcej

Pośrednictwo w obrocie nieruchomościami

Pośrednictwo w obrocie nieruchomościami

Pośrednictwo w obrocie nieruchomościami to kierunek studiów podyplomowych, ukończenie ...

więcej

ikonka kierunki studiów kierunki studiów – artykuły