Język włoski - CELI 4

Język włoski - CELI 4

Jakie uprawnienia daje certfikat CELI 4? Gdzie można przystąpić do egzamin? Ile to kosztuje? Przeczytaj i dowiedz się, dlaczego warto formalnie potwierdzić znajomość języka włoskiego.

Certyfikat CELI 4 (Certificazione della Conoscenza della Lingua Italiana) to certyfikat potwierdzający znajomość języka włoskiego na czwartym poziomie, a więc – według skali CEF Rady Europy – na poziomie C1, to znaczy zaawansowanym. Jest to egzamin stworzony na Uniwersytecie dla Obcokrajowców w Perugii (Universita per Stranieri di Perugia), przeznaczony dla osób, dla których język włoski jest językiem obcym.

Dzięki standaryzacji wprowadzonej przez Radę Europy, certyfikat CELI 4 jest uznawany na całym świecie (wyniki egzaminu CElI 4 są porównywalne z wynikami innych egzaminów). Sprzyja temu także oficjalny, międzynarodowy charakter certyfikatu. Co ważne, certyfikat CELI 4 jest ważny bezterminowo.

Możliwości, uprawnieniaJako że włoskie uniwersytety uznają certyfikaty CELI (3, 4 i 5) za wystarczające potwierdzenie znajomości języka włoskiego, to osoby, które posiadają certyfikat CELI 4 i aplikują na uczelnie we Włoszech są zwolnione z wstępnych egzaminów językowych.

Ci wszyscy, którzy dysponują certyfikatem CELI 4, mogą podjąć pracę jako lektor w szkole językowej albo jako nauczyciel – zarówno w przedszkolu, jak i w szkole. Rozporządzenie Ministra Edukacji Narodowej precyzyjnie określa warunki zatrudniania osób nie posiadających dyplomu magistra filologii obcej w charakterze nauczyciela. Wystarczy certyfikat CELI 4, magisterium z innej dziedziny oraz ukończony kurs pedagogiczny, aby móc uczyć języka włoskiego.

CELI 4 potwierdza zaawansowaną, biegłą znajomość włoskiego, a więc wpis do CV odnośnie do posiadanego certyfikatu stanowi cenną informację dla przyszłego pracodawcy i często stanowi decydujący argument za przyjęciem danej osoby do pracy.

Warto pamiętać, że certyfikat CELI 4 uprawnia osoby pracujące jako przewodnik lub pilot wycieczek do pracy w języku włoskim – jest to możliwość podniesienia swoich kwalifikacji i zwiększenia konkurencyjności zawodowej.

Gdzie mogę zdać egzamin? Ile to kosztuje?Na całym świecie działa 329 ośrodków egzaminacyjnych akredytowanych przez Centro per la Valutazione e le Certificazioni Linguistiche (CVCL), a więc uprawnionych do przeprowadzania egzaminów CELI. Wśród nich są także polskie ośrodki egzaminacyjne - jest ich 6.

Aby przystąpić do egzaminu CELI 4, skontaktuj się z ośrodkiem działającym w Twojej okolicy. Oto dane kontaktowe:

Instytut Językowy Leonardo w Bielsko-Białej, tel. 33 496-99-05
Uniwersytet Kazimierza Wielkiego w Bydgoszczy, tel. 52 341-91-00
Instytuty Językowe MKEJ w Kielcach, tel. 41 344-87-94
Włoski Instytut Kultury w Krakowie, tel. 12 421-89-43
Szkoła Języków Obcych Progres w Łodzi, tel. 42 630-28-80
Państwowa Wyższa Szkoła Zawdowa w Tarnowie, tel. 14 631-66-14

Egzamin CELI 4 kosztuje od 400 do 500 zł. Cena waha się z uwagi na kurs euro, różni się także nieznacznie w poszczególnych ośrodkach egzaminacyjnych.

Należy zapisać się na egzamin ok. 60 dni przed planowaną datą. Egzaminy odbywają się z reguły dwa razy do roku. Wyniki otrzymamy po ok. 3 miesiącach.

Red. Barbara Stachnik
Data publikacji: 26.10.2012

Studia kierunki

Uczelnie z kierunkiem filologia angielska w Krakowie

Uczelnie z kierunkiem filologia angielska w Krakowie

Z łatwością uczysz się języków obcych? Lubisz czytać i interesujesz się literaturą anglojęzyczną? Kultura Zjednoczonego Królestwa jest Ci szczególnie bliska? Jeśli tak, studia na kierunku filologia angielska w Krakowie mogą okazać się strzałem w dziesiątkę!

więcej

Uczelnie z kierunkiem psychologia w Krakowie

Uczelnie z kierunkiem psychologia w Krakowie

Masz w sobie ciekawość świata i otwartość na innych? Lubisz i chcesz pracować z ludźmi? Być może zainteresują Cię zatem studia na kierunku psychologia, które umożliwią zdobycie zawodu psychologa. Dowiedz się, które uczelnie w Krakowie prowadzą ten kierunek studiów!

więcej

Uczelnie z kierunkiem zarządzanie w Krakowie

Uczelnie z kierunkiem zarządzanie w Krakowie

Jesteś dobrze zorganizowany? Cechują Cię samodzielność, kreatywność, odporność na stres, umiejętność nawiązywania i utrzymywania relacji? Interesujesz się bieżącymi wydarzeniami ekonomicznymi, a matematyka nie sprawia Ci trudności? Jeśli tak, zarządzanie może być kierunkiem studiów, na którym się odnajdziesz!

więcej

Napisz Własny komentarz

Nick:

Komentarz:

 

 

Szkoły Językowe - Inne artykuły

Jezyk holenderski - CNaVT

Jezyk holenderski - CNaVT

Certyfikat z języka holenderskiego to przysłowiowy As w rękawie. Znajomość egzotycznego języka podnosi konkurencyjność na rynku pracy! Przeczytaj o plusach posiadania certyfikatu i dowiedz się, gdzie możesz zdać egzamin. ...

Język włoski – CIC A

Język włoski – CIC A

Posługujesz się językiem włoskim nie tylko od święta, ale i na co dzień; w pracy? Aby formalnie potwierdzić biznesową znajomość włoskiego na poziomie zaawansowanym, przystąp do egzaminu CIC A(Certificati di Conoscenza dell’Italian ...

Język hiszpański- DELE (C2)

Język hiszpański- DELE (C2)

Językoznawcy i socjologowie prognozują, że do roku 2030 język hiszpański stanie się ojczystym dla 7% całej ziemskiej populacji. Dodając do tego dynamiczną ekspansję gospodarczą i kulturową krajów hiszpańskojęzycznych w ostatnich la ...

Język francuski - DALF (C2)

DALF C2 otwiera drzwi do nauki i pracy po francusku. Ten międzynarodowy dokument może znacząco wpłynąć na Twoje kwalifikacje. Dowiedz się,

Język portugalski - DIPLE

Osoby uczące się języka portugalskiego z pewnością rozpoczęły naukę dlatego, że oczarowała je Portugalia. Z tej fascynacji można jednak

KIERUNKI STUDIÓW - STUDIA I i II STOPNIA

Elektrotechnika

Elektrotechnika

Elektrotechnika to kierunek kształcący wysokiej klasy specjalistów, zapotrzebowanie na których z pewnością w najbliższym czasie nie zmaleje – jest to bowiem dziedzina wykorzystywana w wielu branżach. Dowiedz się więcej o studiach idealnych dla ścisłowców uzdolnionych technicznie i ...

więcej

Ignatianum – obierz właściwy kierunek!

Ignatianum – obierz właściwy kierunek!

Trwa rekrutacja na studia. Za nami odebranie wyników maturalnych, a przed nami ...

więcej

Turystyka i rekreacja

Turystyka i rekreacja

Ciekawe i z perspektywami – tak w skrócie opisać można studia na kierunku turystyka ...

więcej

Górnictwo i geologia

Górnictwo i geologia

Górnictwo i geologia to studia dla przyszłych specjalistów – wysoko wykwalifikowanej ...

więcej

KIERUNKI STUDIÓW - STUDIA PODYPLOMOWE

NLP w biznesie

NLP w biznesie

„Nie myśl o różowym słoniu” – to ćwiczenie z pewnością znane każdemu, kto chociaż raz zetknął się z NLP. A różowy słoń to dopiero początek... Ci, którzy zapragną zgłębić meandry neurolingwistycznego programowania, a zdobytą wiedzę wykorzystać w biznesie, mają ku temu wyjątkową okazję ...

więcej

Rolnictwo

Rolnictwo

Rolnicze studia podyplomowe to nie tylko okazja ku zdobyciu nowych kompetencji, ...

więcej

Rachunkowość i finanse

Rachunkowość i finanse

Pracujesz w finansowo-księgowym dziale firmy i chcesz podnieść swoje kompetencje? ...

więcej

Pośrednictwo w obrocie nieruchomościami

Pośrednictwo w obrocie nieruchomościami

Pośrednictwo w obrocie nieruchomościami to kierunek studiów podyplomowych, ukończenie ...

więcej

ikonka kierunki studiów kierunki studiów – artykuły